I grumliga vatten

Text: Erica Li Lundqvist
Publicerad 27 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 27 augusti 2010 10.55

Planerna kring ett islamiskt center nära Ground Zero i New York fortsätter att skapa debatt i USA. Ett minst sagt surrealistiskt inlägg kommer från Greg Gutfeld, satiriker och programledare på Fox News, som propagerar för att man ska öppna en muslimsk bögbar intill centret.

Baren, vars arbetsnamn är Heaven and Halal, föreslås ha två våningar. På den ena ska det serveras halal-mat och på den andra säljas drinkar, närmare bestämt 72 ”virgin cocktails”. En anspelning på de 72 jungfrur som väntar i paradiset för en martyr.

Greg Gutfeld beskriver sitt ironiska förslag som ett sätt att reducera homofobin bland muslimer. Han menar också att personerna bakom det islamiska centret vill mötas av tolerans och därför vill han testa deras tolerans gentemot sexuella minoriteter.

Men Gutfeld är okunnig inför det faktum att homofobi finns rotat i alla religioner och är ett uttryck för mer traditionella religiösa åsikter. Vad skulle Fox-tittarna säga om han började propagera för att öppna bögbarer i anslutning till deras kyrkor? Det är osäkert om Gutfeld genom provokationen vill avslöja hyckleriet bakom hela idén med ”moskébygget” eller om han försöker kamouflera sina egna fördomar genom att framställa muslimer som förtryckande homofober.

Kommentarerna på hans blogginlägg avslöjar en del om fördomsfullheten bakom projektet. Som dessa namnförslag på baren: Allahu Ak-Bar, Saddam and Gomorrah, ”Bedouin, Bathhouse and Behind”, Al Queer-da eller The Queer’an. De flesta homosexuella muslimer jag mött genom min forskning i Libanon kämpar dagligen mot den här typen av fördomar och väljer därför oftast att inte ”outa” sin sexualitet. Trots detta har många hittat vägar att förena sin tro med sin sexualitet genom att förkasta traditionella föreställningar om att homosexualitet är en synd. Många av dem dricker även alkohol. Om Heaven and Halal blev verklighet skulle de förmodligen inte vilja gå dit, utan till vilken annan bar som helst, så länge den var genuint homovänlig.

Erica Li Lundqvist
doktorand i islamologi

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu