– Det var en stor besvikelse och inte alls vad vi hade önskat. Att jaga enskilda fildelare var inte tanken. Syftet var att få stopp på The Pirate Bay, säger Monique Wadsted.
MPA beslutade att uppvakta justitiedepartementet och hade ett möte med statssekreterare Dan Eliasson.
–Vi beskrev den frustration vi upplevde: att polisen och åklagarmyndigheten inte hade resurser att bekämpa den här typen av brottslighet och la fram statistik som visade att cirka 42 procent av de största europeiska fildelningssajterna fanns i Sverige. Justitiedepartementet var vid den här tidpunkten inte helt medvetet om att Sverige blivit en sådan knutpunkt för pirater.
MPA beslöt att lämna in en ny polisanmälan, den här gången i Göteborg eftersom The Pirate Bays servrar då fanns i Göteborg. Men kort tid efter anmälan flyttades servrarna till Stockholm, och då lämnade Monique Wadsted in nya polisanmälningar där, dels som representant för MPA och dels för några stora amerikanska tv-spelstillverkare. Även skivbranschens intresseorganisation Ifpi och svenska Antipiratbyrån, som representerar film- och datorspelsbranschen, polisanmälde The Pirate Bay.
Regeringen gav också i mars i år i uppdrag till rikspolisstyrelsen och åklagarmyndigheten att utreda hur man skulle kunna bekämpa upphovsrättsbrott mer effektivt, en uppföljning på en översyn som gjorts året före. I april i år åkte representanter för polis och åklagare tillsammans med justitiedepartementets experter till USA.
– Det har funnits löpande kontakter med USA om hur man bör hantera problemet med brott mot upphovsrätten och liknande brott på internet. Vi har haft en dialog och de har frågat oss vad vi gör. De föreslog ett utbyte på expertnivå och det tyckte vi var bra. Vi ledde resan och flera här från departementet åkte med liksom från polis och åklagare, säger Christoffer Démery, rättssakkunnig på justitiedepartementets enhet för immaterialrätt och transporträtt.
Enligt Christoffer Démery har den amerikanska kritiken rört tre saker: The Pirate Bay, att fildelningen är så stor i Sverige och att mycket av det piratkopierade materialet ursprungligen släpps från Sverige.
Rikspolisstyrelsens och åklagarmyndighetens rapport om hur bekämpandet av piraterna kan förbättras ska presenteras 15 juni.
Riksdagsmannen Johan Linander (c) från Lund vill att Konstitutionsutskottet (KU) ska granska regeringens eventuella inblandning i tillslaget mot The Pirate Bay. Bakgrunden är uppgifter i SVT:s Rapport om att USA ska ha utövat påtryckningar mot svenska politiker som i sin tur ska ha fått polisen att agera mot sajten.
100% är glada
0% är likgiltiga