Monkeystrikes lägger av

Text: Håkan Engström
Publicerad 28 augusti 2006 15.36 Uppdaterad 28 augusti 2006 16.35

Kultur & Nöjen.
Luften gick ur rockbandet när bandets länge emotsedda debutalbum floppade i fjor.
– Vi hamnade snett, säger ledaren Cecilia Nordlund (bilden).


Nordlund bildade bandet för fyra år sedan, tillsammans med Johan Karlsson som precis som hon spelat i Souls. De skaffade sig ett växande rykte som liveband, och allt var tänkt att kulminera med albumet som våren 2005 gavs ut av Dust Music, ett skivbolag som Thåström är med och driver.

Sen blev det tvärstopp.

– Jag tror vi hade rätt mycket otur, men det handlade också om att människor runt omkring oss inte gjorde vad de skulle. Vi blev besvikna både på skivbolaget, som är amatörer, och bokningsbolaget. Fast de skyller väl ifrån sig de också, säger Cecilia Nordlund.

Kalaset som kom av sig gick loss på rätt stora pengar; när bandet räknat färdigt visade det sig att albumet gått 130 000 kr back.

I mångt och mycket handlade det om dålig tajmning. Plattan kom ut ett tag efter att bokningarna till sommarens viktiga festivaler var gjorda.

– Kan man inte komma ut och spela den musik vi gör live, då är man död, konstaterar hon.

Ingen i bandet har slutat spela, det bara gör det i andra sammanhang. Cecilia Nordlund ägnar sig, precis som tidigare, mycket åt film. Under september kommer ”Belfast Girls”, en dokumentär av den unga regissören Malin Anderssons som görs för Westman Gertten Film. Nordlund står för musiken.

– Jag gör en del annat också som jag inte kan prata om riktigt ännu. Och när jag blivit pensionär ska jag göra min soloplatta.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

100% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Monkeystrikes lägger av"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu