För tre år sedan grundade det amerikanska företaget Linden Labs en virtuell värld som döptes till Second Life.
Numera gör den skäl för sitt namn.
I förra veckan översteg invånarantalet en miljon – och bland medborgarna hittar man bland annat Suzanne Vega, den amerikanske presidentkandidaten Mark Warner och medlemmarna i Duran Duran.

Det som gör Second Life unikt är att den virtuella världen inte fullt ut har byggts av Linden Labs, utan istället skapas av invånarna.
För att ge den här utvecklingen en extra skjuts har företaget låtit invånarna äga upphovsrätten till sakerna de kommer på. Eftersom Second Life har en egen valuta som kan översättas till USA-dollar, var det alltså bara en tidsfråga innan en riktig ekonomi skulle uppstå.
Enligt tidningen The Economist köps och säljs runt 230000 virtuella varor (som kläder, hår och ögon) varje månad, till ett samlat värde av 60 miljoner dollar. Och det är denna spirande ekonomi som tillsammans med den stora tillströmningen av nya medborgare som gör att så många företag nu bestämt sig för flytta till den nya världen.
Biltillverkaren Toyota har börjat sälja virtuella bilar och vissa kläddesigners kan redan leva på att sälja virtuella kläder. Reklambyråer, tidningar och nyhetsbyråer har också öppnat kontor och den svenska tankesmedjan Eudoxa kommer att hålla ett virtuellt seminarium om drygt två veckor.
Eftersom det finns en stor efterfrågan på underhållning även här, råder det nu viss guldgrävarstämning i nöjesbranschen. Efter My Space och You Tube håller Second Life på att bli det nya som alla ”måste” ge sig in i.
Rapparen Chamillionaire och grungarna Hinder har därför låtit sina avatarer mingla med sina fans avatarer. Och för en tid sedan köpte Duran Duran en ö i Second Life som bandet ska använda när de ger virtuella konserter.
"Second Life är framtiden och erbjuder enorma möjligheter för artister " sa en exalterad Nick Rhodes, bandets klaviaturspelare till BBC.
Först att spela live blev dock Suzanne Vega som uppträdde inför en virtuell publik i augusti.
Att det blev just Suzanne Vega har sin förklaring. Den amerikanska sångerskan har redan en given plats i internethistorien eftersom mp3-formatet finjusterades efter hennes låt ”Tom’s Diner”, som hon därför inledde sin konsert med.
% är glada
% är likgiltiga