"Mer energi än Barsebäck"

Text: Sara Frostberg Lowery
Publicerad 28 augusti 2007 23.30 Uppdaterad 28 augusti 2007 23.30

Kultur & Nöjen.
Malmös ståuppklubb Oslipat fick igår kväll juryns hederspris när Svenska standup-galan delade ut sina priser på Södra teatern i Stockholm.

En jury med bland andra Özz Nujen och Lena Frisk valde Oslipat med motiveringen: ”En ny standup-klubb som på kort tid blivit Malmös stolthet, med kreativitet och nya talanger har de gett södra Sverige mer energi än Barsebäck”.

– Rent känslomässigt känns det väldigt fint. Priset har de instiftat till den eller de som har gjort mest för svensk standup det senaste året och det är ju minst sagt otroligt smickrande och hedrande om jag och Fritte är de som har gjort det. Det känns verkligen som ett erkännande för allt hårt jobb vi har lagt ned, säger Marcus Johansson, som tillsammans med Fritte Fritzson driver Oslipat.

Flera av de komiker som stått på klubbens scen har prisats. För några veckor sedan vann Malmökomikern Jesper Rönndahl, som ofta uppträder på Oslipat, SM i standup comedy. I samma tävling fick Marcus Johansson ett hedersomnämnande.


Marcus Johansson och Fritte Fritzson, grundare av ståuppklubben Oslipat. Arkiv: Louise Ekdahl 2006
Efter en framgångsrik tid som en klubb för amatörklubb kommer Oslipat under hösten bli mer professionellt inriktad.

– Från och med nu börjar vi lämna amatörklubben, vi kallar oss inte rookie-klubb längre, utan vi börjar ge de flesta komiker gage. Det tror jag är otroligt viktigt för framtiden, att det finns en klubb som är som vår klubb, men som inte är en rookie-klubb. Vår publik kommer bara att bli mer och mer kräsen och det är helt naturligt, det ska de bli, säger Marcus Johansson.

Förebilden för framtidens Oslipat ser han i de klubbar i New York och London, där många komiker uppträder under en kort period. Bland dem som står på scen i höst finns Jesper Rönndahl, Kristoffer Svensson, Björn Gustafsson, Anna Granath, Linn Edlund och Petra Mede.

– Klubben ska kännas skönt välbekant för våra stammisar samtidigt som de hela tiden ska få nya ansikten. Man ska inte behöva höra samma skämt två gånger samma säsong, säger Marcus Johansson.

Svenska standup-galan 2007

Årets kvinnliga komiker: Yvonne Skattberg.

Årets manliga komiker: Henrik Schyffert.

Årets nykomling: Petra Mede.

Årets skrattstock: ComedyTV.se.

Årets hederspris: ”Oslipat”.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på ""Mer energi än Barsebäck""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu