Skivbranschen ska sälja musik på USB-minnen

Text: Alexander Kuprijanko
Publicerad 19 oktober 2007 23.30 Uppdaterad 23 oktober 2007 2.00

Kultur & Nöjen.
Skivbranschen satsar på ett nytt format när försäljningen av cd-skivor fortsätter att rasa. Universial Music satsar på musik på USB-minnen.

Genom att sälja musik på USB-minnen som enkelt går att plugga in i datorn hoppas branschen kunna dra nytta av de spontanköp som sker i fysiska skivbutiker och samtidigt föra in skivhandlarna i den digitala eran.


Det är Universal Music, världens största skivbolag, som i Storbritannien inom de närmaste veckorna börjar släppa musik för försäljning på USB-minnen. Även de andra stora skivbolagen är på gång. Och samma utveckling kan snart komma till Sverige.

– Abslout, det kan ske när som helst skulle jag säga, säger Michelle Kadir, som arbetar med digital musik på Universal Music i Sverige.


Hon ser stora fördelar med det nya formatet.

– Det som är intressant är att de kommer att finnas i de vanliga fysiska butikerna. Folk som strosar omkring kan gå in och se det här. På nätet är det mer målmedvetet: man vet vad man vill ha och går in och köper det. Det är en helt annan sak att gå in i en fysisk butik – det är mycket mer spontant. Så det här står i fysiska butiker, men är digitalt, säger Michelle Kadir.

– I förlängningen kanske de som har velat prova på digital musik men tyckt att det är för jobbigt att gå in på nätet och leta tycker att det här är enklare – bara att plugga in i datorn.


Ett sätt att lära folk att börja köpa digital musik alltså?

– Det är en anledning, absolut. Sedan är det även viktigt för skivbutikerna – en inledning till det digitala för dem. Cd-försäljningen går ner och det här är ett intressant steg som kan ge ett lyft för dem, säger Michelle Kadir, som också tror att USB-släpp kan få samlarvärde för fans och dessutom locka köpare som gillar nya produkter för musik.


Musik som ges ut på USB-minne kommer att kosta något mer än motsvarande musik på cd-skiva.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Skivbranschen ska sälja musik på USB-minnen"?

  • En fin idé..
  • En fin idé men bara typ tio år för sent. Dessutom, vem vill ha en rootkit från Sony installerad så fort du sätter in usbn och autoplay tar över?
  • Inte jag..
  • lördag 20 oktober 2007 kl 01:21

  • En dålig ide
  • En fin idé men: "Musik som ges ut på USB-minne kommer att kosta något mer än motsvarande musik på cd-skiva" Mitt tips Universial Music tänk om, jag tror att ni kommer sälja högst 100 av dessa usb "skivor", hade det varit ett alternativt mindre band som inte redan sålde tusentals skivor hade det kanske varit intressant för samlare. Men om shakira slöpper en usb album variant eller om michael jackson släpper tio olik färgade usb sticks för att tjäna så kan jag garantera att få kommer köpa det.
  • Marcus
  • lördag 20 oktober 2007 kl 04:22

  • Digital
  • "föra in skivhandlarna i den digitala eran" Skivhandlarna har sålt digital musik sedan CDn kom.
  • Stefan
  • lördag 20 oktober 2007 kl 07:28

  • Dinky Toys
  • Min stereo står hemma i vardagsrummet och är redo att spela bra musik på CD. Den har inga USB ingångar och jag kommer behålla den minst 10 år. Där har musikindustrin mitt gränssnitt. Take it or leav it! När det gäller musik på USB, nerladdningsbara filer och andra Dinky-Toys-prylar kommer jag att konsumera det endast om jag får det gratis. Jag jämställer det med gratis lotter i postkodlotterit som brukar dimpa ner i brevlådan med jämna mellanrum.
  • Petér
  • lördag 20 oktober 2007 kl 08:49

  • Re: Digital
  • Stefan: Äntligen någon som reagerar över det underliga bruket av begreppet "digital musik". Har stört mig länge :) Det där med rootkits eller annat fuffens känns tyvärr som en relevant invändning, det också. Å andra sidan tror jag inte ett smack på den här produkten, tom mer ointressant än de plastbitar musiken levereras på idag.
  • mono
  • lördag 20 oktober 2007 kl 09:14

  • Tillbaka till framtiden
  • Tänkte först; det måste vara 1:a april. Men ack nej. Verkligheten överträffar ibland sig själv... Att göra en produkt av detta slag känns aningen sent. Att den sedan dessutom kommer att vara dyrare än cd'n. Hur tänker man? Har man missat hela poängen?
  • Don Digital
  • lördag 20 oktober 2007 kl 10:24

  • Köper aldrig CD över 100 kr
  • När fattar skivindustrin att det är PRISET som är avgörande om man köper sin musik eller kopierar från kompisarna? Eller piratkopierar från Internet. Sälj musiken via Internet och till lågt pris. Ett album ska inte kosta mer än 100 kronor (20 låtar á 5 kronor), då kommer försäljningen öka och intäkterna likaså. Skivbolagen slipper göra Cd:n, transportera densamma och ge provision till butikerna. Det enda som kostar är en webbplats och en programvara för att sälja via Internet. Lågt pris=vinst!
  • Fattig som älskar musik
  • lördag 20 oktober 2007 kl 11:36

  • Se till att artisterna får betalt - kan skapa ny musik
  • Jag förstår inte varför själva "formatet" för distribution är så intressant. Problemet idag är att ingen respekterar skapande artisters rätt att få betalt för sina alster. Skall våra artister, producenter och skivbolag leva på allmosor? Skall staten avgöra vilka som skall få stöd? Skall multinationella bolag finansiera artister? Varför är det helt ok att stjäla, varför tar inte vanligt folk ett större ansvar för det som sätter en guldkant på tillvaron, dvs kultur?
  • Nice Beaver
  • lördag 20 oktober 2007 kl 11:55

  • Enkel lösning...
  • Skapa en webbsida,låt artister lägga upp sina låtar och album, ta rimligt betalt för låtarna, Alla vinner, Vi som konsumerar och artisterna får mer betalt än de futtiga procenten som dom får idag. Jag betalar glädeligen 100 kr per album om jag vet att pengarna hamnar i rätt fickor. När skall skivbolagen fatta att loppet är kört, ni hade chansen men ni tog den inte. I slutändan så är det vi konsumenter som bestämmer. Ha en trevlig lördag allesammans
  • Micke
  • lördag 20 oktober 2007 kl 12:27

  • I slutändan...
  • Handlar det om att det kostar. Många köper inte musik via näten pga det fortfarande är för dyrt. 10 kr / mp3 innebär att en "digital" singel kostar lika mycket som en fysisk. låt mig betala t.ex. 25 kr med t.ex sms (inkl sms-taxan) och få tanka ner 30 kr eller via en dator i en multimediaavdelning hos t.ex. Åhlens. då tror jag försäljningen kanske kan börja öka igen. DEt är bara en tanke dock.
  • Claus
  • lördag 20 oktober 2007 kl 12:39
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu