Internetuppkoppling beläggs med tv-avgift

Text: Alexander Kuprijanko
Publicerad 17 mars 2008 23.30 Uppdaterad 21 mars 2008 2.00

Kultur & Nöjen.
Har du dator men ingen tv? Sorry, du får ändå betala tv-licens i framtiden.

MALMÖ. I helgen berättade SVT:s vd Eva Hamilton att företaget planerar att sända alla sina program live på webben.

– Vi kommer nog att inleda en försöksverksamhet där vi kommer att lägga ut hela SVT:s utbud så att du kan se det live, direkt på webben, i stället för att se det i tv-apparaten, sa hon till Sveriges Radio.


Konsekvensen av SVT:s beslut blir att alla som har en dator med internetuppkoppling blir tvungna att betala tv-licens, eller tv-avgift som det egentligen heter.


För några år sedan beslutade nämligen riksdagen att göra lagen som styr vem som ska betala tv-avgift teknikneutral – alltså att det kvittar vad för slags utrustning som man använder för att se på tv. Kan apparaten ta in tv-program så ska innehavaren betala avgiften, även om utrustningen går att använda till annat också, säger lagen.

Men så länge ingen större tv-kanal sänt alla sina program live på nätet har inte en vanlig dator räknats in bland de apparater som man ska betala licens för.


Det förändras nu. Radiotjänst, som kräver in tv-avgifterna, gör bedömningen att om SVT lägger ut material så som Eva Hamilton har sagt så innebär det att alla som äger en dator med internetuppkoppling måste betala.

– Den dag en hel kanaltjänst finns tillgänglig på webben – den dagen ska en dator med internetuppkoppling betraktas som avgiftspliktig utrustning, förklarar Anna Pettersson, vd på Radiotjänst.


Det kvittar också om man väljer att se på SVT på nätet eller inte – har man en dator med internetuppkoppling ska man betala.

– Det är innehavet som räknas, så är lagen skriven, säger Anna Pettersson.

Hon är dock noga med att påpeka att de som redan idag betalar tv-avgift för en vanlig tv inte behöver betala något extra för att de har en dator med internetuppkoppling.


Även Eva Hamilton är medveten om att alla som har en dator med internetuppkoplling blir tvungna att betala tv-avgift om SVT gör verklighet av sina planer.

– Det skulle i så fall bli konsekvensen, ja, säger hon till Sveriges Radio.

Större eller mindre text



21 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Internetuppkoppling beläggs med tv-avgift"?

  • Men lägg ner, snälla...
  • Hur vore det om SVT istället tog en avgift för att man ens ska KUNNA se deras program om man vill - d v s som en prenumerationsavgift eller engångsavgift?! Då menar jag givetvis frivillig. Det KRYLLAR ju av radio- och TV-program ute på nätet. Det ska väl inte jag behöva ta ansvar för och betala för bara för att jag har dator?! Jag vill kunna hålla kontakten med mina vänner via datorn, jag struntar väl i SVT! Kan den där licensterrorn läggas ner nån gång? Det är 2008 nu, inte 1958!
  • Daniela
  • tisdag 18 mars 2008 kl 10:32

  • TV-avgift över skattsedeln blir den logiska följden!
  • Låt svenska folket slippa Radiotjänsts övervakning och spionerande på hushållen för framtiden. I och med datorer också ska TV-avgiftbeläggas så har utvecklingen dragit iväg mot en ännu värre och obehagligare avgifts- och kontrollapparat. Lägg ner Radiotjänst! Rolf
  • Rollf Alve
  • tisdag 18 mars 2008 kl 10:42

  • Eva Hamilton
  • Gå nu en kurs i hur samhället ser ut i DAG!Efter det kan du börja tänka!
  • g
  • tisdag 18 mars 2008 kl 10:51

  • Glöm det!
  • Ja mina pengar kan dom glömma. Jag har valt bort tv för att slippa denna avgift som jag tycker är för hög. Jag köpte min dator samt internetuppkoppling innan denna lag kom till, dom kan glömma att få in nån avgift från mig. Finns sätt att förhala detta. En väl genomförd dylik aktion borde få dem att förstå att lägga denna avgift där den hör hemma, dvs på skattsedeln! Skulle bli en ganska liten summa, rättvist spridd!
  • Chris
  • tisdag 18 mars 2008 kl 10:52

  • Eva Hamilton
  • Om jag tittar på Svt på min dator som jag har i Danmark då? Nähä du tänkte inte på det!!
  • g
  • tisdag 18 mars 2008 kl 10:53

  • Hahaha
  • Tror dom verkligen att folk skulle börja betala nu som inte redan gör det? Jag skulle aldrig betala för den smörjan och det finns enkla sätt att slippa.
  • Daniel
  • tisdag 18 mars 2008 kl 11:03

  • Lägg ner Radiotjänst,, lägg licensen på skatten!
  • Nu jädrar får vi agera! Kräv nerläggning av Radiotjänst!!! Kräv rättviseskatt, dvs licensen på skatten. Det drabbar alla lika! Agera idag imorgon blir en annan dag men kanske mycket värre!
  • Göran
  • tisdag 18 mars 2008 kl 11:09

  • Beklagar
  • SVT beklagar misstaget. Den här nyheten skulle inte gå ut förrän första april.
  • EH
  • tisdag 18 mars 2008 kl 11:09

  • Avskaffa radiotjänst!
  • Det går inte att upprätthålla lagar och regler som ingen respekterar. Det här är ett steg bakåt som kan verka oskyldigt men det spär på folks misstro mot regler och lagar. Om det är lätt att överträda en regel så upptäcker man att det är lätt att också överträda andra lagar och regler. Därför är det viktigt att ordningsmakten ser till att _alla_ regler och lagar efterlevs, och de lagar och regler som man inte kan se till att de efterlevs _måste_ avskaffas.
  • Anon Bast
  • tisdag 18 mars 2008 kl 11:10

  • Detta gynnar inte demokratin!
  • Ska vi inte kunna hålla kontakt med nära och kära längre via Internet? Tänk vad det har underlättat... Det fortsätter likna en ekonomisk diktatur här i Sverige!!!
  • Göran
  • tisdag 18 mars 2008 kl 11:12
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu