Polismannen Jim Keyzer arbetade med utredningen av fildelarsajten The Pirate Bay. Han är även åberopad att vittna vid rättegången.
Idag, bara två och en halv månad efter att åtalet har lämnats in, jobbar han för Warner Brothers Entertainment – en av målsägandena i fallet.
Keyzer bekräftar själv uppgifterna för Sydsvenskan, men vill inte uttala sig.
– Det stämmer, men jag har inga kommentarer till det, säger han.
Peter Althin är försvarsadvokat för Peter Sunde som är en av de åtalade personerna bakom The Pirate Bay.
– Frågan är hur länge det här har varit aktuellt. Har det varit aktuellt under utredningstiden, då är det en skandal, säger Peter Althin.
– Om det har varit diskussioner med motparten under tiden som han har varit utredare i det här målet så är det milt sagt häpnadsväckande. Då måste jag ta upp frågan med åklagaren om utredningen och utredningens värde. Och jag utgår från att åklagaren i så fall har ungefär samma uppfattning som jag: att man inte kan ha en utredande polis som ska utreda en misstanke om brott när motparten finns med i bilden och polisen sedan lämnar sin utredande funktion och övergår till motparten. Hur länge har det varit aktuellt, på vilket sätt har det påverkat utredningen och så vidare – det finns många frågetecken.
Måste man i så fall göra om utredningen?
– Det är naturligtvis den yttersta konsekvensen, säger Peter Althin.
Peter Sunde själv är också upprörd.
– Det är en rättsskandal. Snacka om jäv. Han har haft hand om hela utredningen. Oavsett hur rätt eller fel det kan vara att gå till ett annat arbete så känns det inte alls som att den här utredningen har gått till på ett schysst sätt. Vi har upplevt hela utredningen som att den har varit inriktad på att försöka hitta fel hos oss istället för att reda ut om det har skett ett fel, säger han.
– Han ska vittna om vad han har sett i utredningen och hur han har gjort utredningen. Det känns väldigt konstigt att ha ett objektivt polisvittne som ska vittna när han har anställts av en av de målsägandena parterna. Jag trodde inte sådant försiggick i Sverige, fortsätter Peter Sunde.
Sydsvenskan har utan framgång sökt åklagaren Håkan Roswall och Lars Håkansson, vd förWarner Brothers Entertainment Sverige AB, amerikanska Warner Brothers Entertainments svenska dotterbolag,som Jim Keyzer arbetar för.
Monique Wadsted, advokat på advokatbyrån MAQS, representerar de amerikanska filmbolagen i målet.
– Det är väl ett uttryck för att Warner Brothers i Sverige tycker att Jim Keyzer har gjort ett bra jobb. Men det är inte så att det har försigkommit något otillbörligt under den här förundersökningen, säger hon.
Men det blir ändå en pikant situation, det måste du hålla med om?
– Ja, det blir det kanske, eller kanske inte. Hur menar du då?
Man undrar ju när samtalen mellan Warner och Keyzer inleddes.
– Det är jag 100 procent övertygad om att det har skett efter att förundersökningen var avslutad, säger Monique Wadsted, som inte är orolig för att förundersökningen ska behöva göras om.
31 maj 2006 genomförde polisen en razzia mot fildelarsajten The Pirate Bay.
Servrar togs i beslag och sajten låg nere under några dagar, men kom sedan
upp igen, nu baserad i ett flertal olika länder, enligt The Pirate Bays egna
uppgifter.
Åklagare Håkan Roswall var den som tog beslutet att slå till mot The Pirate
Bay. Efter drygt ett och ett halvt års utredning lämnade han 31 januari i år
in åtal mot fyra personer som han menar driver sajten och tjänar pengar på
den: Peter Sunde, Gottfrid Svartholm Warg, Fredrik Neij och Carl Lundström.
De fyra är misstänkta för medhjälp och förberedelse till brott mot
upphovsrättslagen. Datum för rättegången är ännu inte bestämt.
0% är glada
0% är likgiltiga