Artiklar som berör detta
– Vi är glada för att det innebär att vi kan ta in mer folk. Flera gånger har det hänt att vi inte har kunnat släppa in alla som har velat komma. För publiken är det skönt att kunna veta att de kan bestämma sig för att gå i sista stund, säger Marcus Johansson.
Oslipat startades våren 2006 av Marcus Johansson och Fritte Frizson. Konceptet var att låta sju–åtta nybörjarkomiker dela rampljus för en kväll. Inledningsvis inriktade klubben sig uteslutande på oetablerade namn. Men i takt med att de namnen blivit allt mer etablerade har även klubbens fokus gradvis förflyttats till att handla om ny ståupp i allmänhet.
– Konceptet bygger fortfarande på att publiken går dit för att se okända komiker som de är nyfikna på. Men bara för att någon blivit känd innebär det inte att de försvinner från Oslipat, säger Marcus Johansson.
Han nämner Robin Paulsson som exempel på större namn som kan tänkas spontangästa klubben till hösten.
Oslipat har premiär 10 september och återkommer varannan onsdag hela hösten.
I flyttlasset till Tangopalatset, vid Karlskronaplan på andra sidan Folkets park, ingår även syskonklubben Välslipat som vid enstaka tillfällen varje säsong gett de mer etablerade namnen möjlighet till ett längre framträdande.
– Välslipat handlar om att vi vill ge extra utrymme till komiker vi tycker extra mycket om. Komiker som hittills inte har fått det utrymmet någon annanstans, säger Marcus Johansson.
Planen är att göra fyra Välslipatkvällar under hösten men än är inga namn och datum bestämda.
% är glada
% är likgiltiga