I torsdags kväll skulle SVT:s program ”Debatt” diskutera etik på nätet. Bakgrunden var debatten kring att förundersökningen med obduktionsbilder på de mördade barnen i Arboga går att få tag på via The Pirate Bay. Peter Sunde från The Pirate Bay var inbjuden, men hade ställt som krav att inte behöva debattera med barnens far eftersom han menade att debatten skulle bli känslomässig och att det skulle bli omöjligt att diskutera sakfrågorna med någon som fått sina barn dödade. Istället skulle Sunde debattera med förre Pressombudsmannen Pär-Arne Jigenius.
SVT gick med på kravet och lovade att pappan bara skulle vara med i början och slutet och inte debattera med Sunde. Men SVT bröt löftet. Under sändningen fick pappan, som var med på telefon, gå in och diskutera med Peter Sunde.
Efter sändningen skrev Peter Sunde ett långt blogginlägg där han förklarar hur han har uppfattat saken och menar att SVT medvetet lurat honom. Efter det gick ”Debatt” ut med en ursäkt som publicerades på SVT:s sajt. Men programmets redaktör Katarina Sahlin förnekar att de medvetet lurat Sunde.
– Saker och ting hände i direktsändning och jag kan bara beklaga att han hamnade i en känslodebatt med pappan, säger hon.
Men ni styr ju över tekniken – ni kunde ha sett till så att pappan inte kunde komma in och debattera under tiden som debatten pågick.
– Det faller väl på mig då att jag inte såg till att ljudet låg nere så att pappan bara hörde och inte kunde komma in och kommentera.
Även programledaren Janne Josefsson erkänner att han gjorde fel.
– Jag tycker att jag gjorde två misstag. Den första frågan jag ställde – ”Vad säger du till pappan?” – den frågan skulle jag ha formulerat mer stringent: ”Varför vill du inte debattera med pappan?” Det är en fråga han ska kunna få och besvara. Det var det första misstaget som jag begick och är ansvarig för, säger Janne Josefsson.
– Det andra misstaget är jag också ansvarig för, men det är väldigt olyckliga omständigheter. Pappan låg kvar och bröt in vid något tillfälle. Det var olyckligt för Peter Sunde leddes in i något som han hade blivit lovad att han inte skulle behöva ledas in i. Jag förstår att han är besviken och han har rätt att vara besviken och förbannad.
Det är dock inte säkert att The Pirate Bay har missgynnats av händelsen, enligt ”Debatts” projektledare Lena Laurén.
– Jag har fått flera reaktioner från tittare som säger så här: ”Jag tyckte att det var gräsligt att de där bilderna låg ute och jag tyckte fruktansvärt illa om The Pirate Bay för jag trodde att det var deras fel – men jag vände under debatten”, säger hon.
The Pirate Bay har via sin blogg meddelat att man på grund av händelsen tills vidare inte längre kommer att medverka i medier. Peter Sunde uppger i mejl till Sydsvenskan att han inte vill kommentera saken.
0% är glada
0% är likgiltiga