Vill sätta fokus på Skåne och världen

Text: Anna Josefsson
Publicerad 19 september 2008 19.13 Uppdaterad 19 september 2008 19.13

Kultur & Nöjen.
Rakel Chukri blir ny kulturchef på Sydsvenskan.
– Det här känns fantastiskt. Jag är väldigt stolt över att jobba på en av Sveriges bästa kulturredaktioner, säger Rakel Chukri.

Vad är kultur för dig?

– Kultur för mig är inspiration, lek och lust men det kan också handla om frågor på blodigt allvar. Kultur är framförallt en spegel för samtiden. Kultur för mig, oavsett om det handlar om tv-såpor eller den svåraste poesin, handlar om att förstå världen och oss själva bättre.


Vad önskar du att kulturredaktionen skulle kunna göra bättre?

– Jag skulle vilja att vi har en lite bredare internationell utblick. Det finns många områden som befinner sig i medieskugga. Tyvärr tenderar journalister att flockas på samma ställe. Under OS tog vi till exempel upp Darfurfrågan, ett exempel på ett område som förtjänar mer uppmärksamhet. Jag önskar också att vi grävde mer där vi står. Att man fick en större känsla för de gator som skåningar går på varje dag. Skåne är det mest intressanta området i Sverige. Och en hel del kulturjournalister tenderar att titta för mycket åt Stockholm. Det tycker jag inte att vi behöver göra. Det finns så otroligt mycket här.


Finns det något som är heligt på kultursidorna, som de ser ut idag?

– Jag skulle säga att det inte finns några heliga kor, man ska alltid vara öppen för att omvärdera allt. Men viktigast är att värna kulturjournalistikens oberoende i ett klimat där gränsen mellan det kommersiella och det granskande riskerar att suddas ut.


Vilka utmaningar står Sydsvenskans kulturredaktion för i framtiden?

– Det största är att möta utmaningarna från den nya mediekonsumtionen. Idag konsumerar folk medier via mobiltelefon, internet och TV. Det gäller att hitta en plats i det som känns naturlig.

Kommer du fortfarande skriva?

Ja, för mig är skrivandet en passion. Min företrädare var en skrivande chef och en mycket uppskattad sådan. Jag har redan fått många frågor från folk som är oroliga för att jag ska sluta skriva. Det finaste mejlet har jag fått idag från en läsare. Han skrev att han alltid retar upp sig på mina texter och just därför uppskattar han det jag skriver. För mig är det den bästa kritiken.


Vad har du tidigare gjort på kulturredaktionen?

– Jag har mestadels skrivit recensioner, krönikor och reportage.


Vad går du själv helst på för typ av kulturellt evenemang?

– Jag går nog helst på konstutställningar. Jag är själv ateist, men det finns en nästan sakral stämning på museer och gallerier. Det är både rogivande och inspirerar. Det är min kyrka.


Har du någon favoritkonstnär?

– Haha. Ja, men jag vågar inte säga vem han är, han är för omodern.


Vad tycker du är en viktig fråga i Skåneregionen framöver?

– Lunds ansökan om att bli kulturhuvudstad. Jag är själv gammal Lundabo och jag har känt att Lunds kulturliv har sackat efter Malmös kulturliv. Att se vad som utkristalliseras i den debatten känns väldigt intressant.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Vill sätta fokus på Skåne och världen"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu