Artiklar som berör detta
Ipred 2
Ipreds storasyster är även det ett EU-direktiv och heter officiellt det straffrättsliga sanktionsdirektivet (Ipred är det civilrättsliga sanktionsdirektivet). Tanken är att den som gör upphovsrättsintrång i kommersiell omfattning ska kunna dömas till flera års fängelse.
Ipred 2 har dock fastnat i EU-maskineriet. Efter en första genomgång i EU-parlamentet i april 2007 har ministerrådet, där alla EU-ländernas regeringar ingår, fortfarande inte tagit något beslut.
Justitieminister Beatrice Ask har uttalat sig på en skriftlig fråga från partikamraten Karl Sigfrid och sagt att svenska regeringen anser att förslaget inte kan antas med nuvarande utformning.
Telekompaketet
EU:s nuvarande ordförandeland Frankrike lobbar för sitt koncept att stoppa illegala fildelare: först får de varningsbrev, fortsätter fildelningen så blir de av med internetabonnemanget. I det stora telekompaketet som just nu behandlas inom EU finns skrivningar som kan tolkas som att fildelare ska kunna stängas av från nätet.
Den svenska regeringen har egentligen redan tagit ställning i frågan. Samma tanke presenterade nämligen regeringens utredare Cecilia Renfors förra året. Regeringen slängde Renfors förslag i papperskorgen i våras.
Acta
Acta står för Anti-Counterfeiting Trade Agreement och är ett handelsavtal som just nu förhandlas fram mellan bland annat EU, USA, Australien, Kanada, Schweiz och Japan. Förhandlingarna omgärdas av mycket hemlighetsmakeri, men information har läckt ut på sajten Wikileaks.
Bland annat spekuleras det i att internetleverantörer kan komma att behöva samarbeta med rättighetshavare i jakten på illegala fildelare och att tullen ska få kontrollera datorer och mp3-spelare för att söka efter piratkopierat material.
0% är glada
0% är likgiltiga