– Jag tar inte ställning i frågan om fildelning, slår Tony Ernst fast. Men min förhoppning som musikälskare är att det ska finnas en bra lösning.
– En sak jag har lärt mig efter allt jag läst, och talat med folk om, är att det inte går att stoppa ny teknik med lagar och förordningar. Det finns många exempel på det, från Gutenberg med boktryckarkonsten och framåt.
”6 miljoner sätt ...” består av 21 närintervjuer med bland andra politiker, fildelare, artister och jurister. Mellan dem ligger tio kapitel med rubriker som ”Upphovsrättens historia”, ”Piratrörelsen”, ”Musikindustrins framväxt från 1880-talet och framåt”, ”Skivbutikerna” och ”Musikkritikerna”.
Malmöbon Tony Ernst fick en förfrågan om en bok av förlaget Reverb, efter att ha publicerat intervjuer på en nätsida. Och han har noggrant balanserat de olika åsikterna mot varandra.
– Jag har försökt vara objektiv och ifall jag slår är det åt bägge hållen. Om det finns ett mål med min bok, så är det att skapa ett värdigare och vuxnare debattklimat.
Vilka svar finns då på frågorna om nedladdning av musik, ersättning till artister, framtidens musikformat, etc?
– Vi kommer inte att se en enda färdigpaketerad lösning, konstaterar Tony Ernst efter att ha intensivlevt med problematiken i nio månader.
– Det blir i stället många parallellla lösningar. Cd-skivan kommer att finnas kvar ett tag, samtidigt som den nya streamingtekniken kommer starkt. Legal och illegal nedladdning kommer båda att leva vidare och så dyker säkert något nytt upp.
Ernst förutspår olika lösningar för varje musikgenre. Vissa musikstilar förlitar sig på intäkter från konserter, andra håller kvar så kallad exemplarförsäljning av musik, på till exempel cd.
– Vi måste nog ändra attityd och inte se allt detta som problem, utan som den mest spännande tid för musikälskare som vi kommer att vara med om. Även om jag förstår att artister som tjänat mycket pengar på cd-skivor inte känner så.
Bokens titel då?
– Den är idiotisk egentligen, men den har fastnat hos mig. Vi är väl tjugo stycken som vet att det är titeln på en gammal hiphoplåt. Här får älgen symbolisera lösningarna vi söker.
% är glada
% är likgiltiga