Ny nattklubb på Tunneln

Text: Anders Jaderup
Publicerad 20 mars 2001 8.07 Uppdaterad 21 april 2005 11.21

Kultur & Nöjen.
Nattklubbslokalen vid Hotell Tunneln i Malmö ska åter fyllas med pumpande diskomusik. Den 31 mars är det premiär på X-posure 54, en nischad 70- och 80-talsklubb med legendariska Studio 54 i New York som förebild.
- Målet är att klubben ska återkomma varje lördag. Lite längre fram räknar vi med att ha en del exklusiva framträdanden av singbackkaraktär, säger Michael Sosinski som tillsammans med Jonni Åkesson och Peter de Maltén står bakom klubben.
De tre utgör kärntruppen i diskoorkestern Boogie Fever och tillsammans driver de management- och skivbolaget Starman Entertainment, tidigare Malmö Records.
Den första augusti förra året tog Mayfair Hotel över Hotell Tunneln vars nattklubbslokal tillhör Malmös mest kända, inte minst 80-talets Trocadero är en klassiker.
- Vi spelade in en musikvideo i Tunnelns nattklubb i februari och vi blev förälskade i lokalen. Vi pratade med ägarna och kom överens om att köra igång en ny klubb. X-posure 54 ska vara lite exklusiv, inte någon stökig fritidsgård, säger Sosinski och nämner klubbens loungeavdelning som ett exempel på det.
Även om Boogie Fever inte syns till på KB längre har bandet fullt upp, framför allt med företagsspelningar. Till hösten ger bandet ut en skiva med egenkomponerat material. På gång är också en ny platta med Michael Sosinskis bror Martin, mer känd under namnet Icebreaker.

Större eller mindre text



3 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Ny nattklubb på Tunneln"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu