Ny Hipphipp-säsong tar form på scen

Text: Arvid Jurjaks
Publicerad 31 mars 2009 11.52 Uppdaterad 31 mars 2009 16.40

Kultur & Nöjen.
Publiken ska hjälpa till att utforma en ny säsong av "Hipphipp". Lundaduon Johan Wester och Anders Jansson gör i maj sex improvisatoriska shower för att få uppslag och idéer till de nya avsnitten som ska sändas 2010.

Det blir en tredje säsong av humorprogrammet "Hipphipp". Hösten 2010 börjar de nya avsnitten sändas i SVT.


Men innan inspelningarna börjar ska Johan Wester och Anders Jansson, duon bakom figurer som Tiffany Persson och Kajan, åka på turné för att testa sina idéer och få nya uppslag. Sex städer är inbokade hittills.


Premiären för "En Hipphipp-kväll med Anders Jansson och Johan Wester" sker på hemmaplan i Lund den 5 maj.

– Vi har ingen aning om hur det kommer att gå. Vi hoppas kunna få nya uppslag. Men framför allt vill vi testa nya idéer och se var vår humorradar ligger i förhållande till publikens, säger Johan Wester.


Arbetet med att skriva de nya avsnitten har redan kommit igång. Showen är ett sätt att växla upp i processen och göra något annorlunda. Dessutom är det läge för nya figurer att göra entré. Vilket också innebär att en del gamla kan tvingas maka på sig.

– Vi har fortfarande inte bestämt vilka som ska få följa med till säsong tre. Det är inte säkert att alla får det, säger Anders Jansson.


Showen saknar manus. Tanken är att duon ska improvisera kring vissa förutbestämda punkter. Anders Jansson och Johan Wester kommer växla mellan figurerna i dialog med publiken, utan kostym eller smink.

– Möjligen tar jag på mig ett par klackskor, säger Johan Wester som gör Tiffany Persson.


Hur mycket makt kommer publiken att få över de nya "Hipphipp"-avsnitten?

– Över showen kommer de ha mycket makt. Men när vi gör programmet är det i slutändan vi som bestämmer allt, medger Johan Wester och betecknar showerna som "rådgivande".

– Så som kärnkraftsomröstningen var, förtydligar Anders Jansson.

En Hipphipp-kväll

Showen har premiär på Lunds stadsteater 5 maj, kommer till Malmös Slagthuset 7 maj och kommer därefter också kunna ses i Karlskrona 10 maj, Ystad 12 maj, Kristianstad 15 maj och Helsingborg 16 maj.

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Ny Hipphipp-säsong tar form på scen"?

  • Absolut!
  • Jag har redan bokat biljetter till mig och min sambo. Ska bli en överraskning åt honom. Längtar redan!!
  • Embla
  • tisdag 31 mars 2009 kl 12:43

  • Var och när i Skåne?
  • Undrar när och var i Skåne Hipphipp gänget kommer att vara? Var finns det info att hitta?
  • Ingrid
  • tisdag 31 mars 2009 kl 12:50

  • Biljetter
  • och spelplatser finns på ticnet.se
  • -H-
  • tisdag 31 mars 2009 kl 13:05

  • Hepp
  • Hepp...hipp hipp e bäst. Good Luck, grabbar! Längtar.....
  • Mikael
  • tisdag 31 mars 2009 kl 13:34

  • Äntligen!
  • Som vi har väntat. Det här beskedet fick det att kännas som om kvaliteten på svensk humor helt plötsligt tog ett raketskutt uppåt. Fullständigt lysande att låta publiken vara med och forma HippHipp! Vi älskar er, Anders och Johan!
  • Thompa
  • tisdag 31 mars 2009 kl 13:37

  • Nytt?
  • Förra årets show var ju också en dialog med publiken - alltså inget nytt. Men -låt oss slippa den förfärliga Itzhak (eller vad han nu heter)
  • Petter
  • onsdag 1 april 2009 kl 06:09
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu