Dotshop startades 2002 och distribuerar musik från över 500 små skivbolag från hela världen, inom genrer som electronica, techno, electro, indiepop och avantgardemusik.
Anders Bersten, delägare av Dotshop, varför lägger ni ner?
– På grund av illegal fildelning, det som jag brukar kalla fuldelning. När man pratar om skivindustrin tänker man ofta på de stora skivbolagen. Men de mindre indiebolagen står för i breda svängar 75 procent av all utgivning i världen - trots att de fyra majorbolagen har 75 procent av alla pengar. Det finns en medial missuppfattning om att de som gillar indie fuldelar mindre, men det är helt fel. Och det är just vi som är små och indie som inte klarar av fuldelningen, vi har inte marginaler för det.
Tror du inte på andra, nya sätt att sälja musik, förutom på cd-skivor?
– Nej, det gör jag inte. Inte utan att våra modeller vilar mot en fungerade lagstiftning. Det har plöjts ner åtskilliga miljoner under de senaste tio åren för att generera mervärde för kunden och lösa problemet. Men ingen investerare vågar satsa pengar på framtiden längre. Alla normala beräkningsgrunder förintas av fuldelningen och den otillräckliga lagstiftningen. De bolag som vi representerar har alla förlorat mellan 45 och 65 procent av sina nettointäkter senaste åren. Och den digitala försäljningen har inte på något vis kompenserat för det som man förlorat på tappet av fysiska cd-skivor. Inte heller konsertgagerna, för gagerna för mindre artister har gått ner.
Så du tror inte på att sälja musik digitalt, som på Itunes?
– Försäljningen av legala downloads är bara en bråkdel av den totala cd-försäljningen. Det finns en anledning till att Itunes aldrig har släppt några officiella försäljningssiffror. Det är för att det inte går särskilt bra.
Hur vet du det?
– Därför att vi får siffror från Itunes på försäljningen av de hundratals artister vi representerar.
Vad tror du kan lösa problemet för indiebolagen?
– Det finns ingen lätt lösning. Men risken att bli lagförd när man fuldelar måste öka. Ipred är inte tillräckligt. Vi måste göra bredbandsbolagen ansvariga för trafiken på deras servrar. De tjänar en massa pengar på folks stöldgods. Det är orimligt att de som sitter på en del av lösningen ska slippa ansvar med hänvisning till att de inte vill ändra sina affärsmodeller - det som vi felaktigt anklagas för att inte vilja dag ut och dag in.
Det är inte så många indieartister som uttalat sig negativt om illegal fildelning. Varför, tror du?
– De är livrädda. Men nu upplever jag en förändring. De upptäcker att de inte längre får sina förskott, de försöker sälja själva genom Amazon men märker att de då får värsta sortens avtal. Jag hoppas att de börjar höja rösten, för det är orimligt att sådana som jag och Ifpi ska föra deras talan.
0% är glada
100% är likgiltiga