Text: Annika Gustafsson
Publicerad 17 september 2009 19.55 Uppdaterad 21 september 2009 10.23
Större eller mindre text 0 Skriv en kommentar

Nyqvist får revansch

Kultur & Nöjen.
Visst, historien är sanslös, knappast trovärdig. Men just den svårbalanserade kombination blir filmens verkliga kvalitet, skriver Annika Gustafsson.


I samarbete med Filmtrailer.se

Visserligen är Lisbeth Salander (Noomi Rapace) den här filmatiseringens centralgestalt. Hon anklagas och söks för mord på tre personer. Vi får också via tillbakablickar ta del av hennes bakgrund och förstår orsakerna till den speciella personlighetsutvecklingen.

Ändå vill jag påstå att "Flickan som leker med elden" i högre grad än föregångaren "Män som hatar kvinnor" är Mikael Blomkvists, det vill säga Michael Nyqvist, film.

I "Män som hatar kvinnor" förblev Blomkvist märkligt nog rätt profillös och näst intill ointressant.

Det beror delvis på att Salander är en så extremt ovanlig individ. I Noomi Rapaces hudlösa, utomordentliga tolkning dominerade Salanderrollen och var i dansken Niels Arden Oplevs opersonliga filmatisering alibit till varför man ändå skulle se den.

Nu är det dags för Nyqvist att visa varför en massiv läsarkrets runt om i Europa förmodligen fastnat för Stieg Larssons Milleninumtrilogi, även om Lisbeth Salander hade spelat en mindre intressant roll. Skådespelaren gör honom med all den sympati och rättrådigt tänkande som namnet Blomkvist, alltså Lindgrens mästerdetektiv Kalle, förpliktigar. I den nya filmen blir han tydlig och stark. Det beror bland annat på att Alfredson och manusförfattaren Jonas Frykberg ger utrymme för en något mer nyanserad skildring av arbetet på tidskriften Millennium. Det saknades i första filmen. Vi får en bättre bild av Micke Blomkvist som undersökande journalist.

Böckernas samhällskritik från vänster ska inte undervärderas.

Filmens bästa scen, en av de få humoristiska, visar just Blomkvist i den mästerliga rollen som grävare då han konfronterar tidigare Säpopolisen Gunnar Björck (Ralph Carlsson) med dennes sexköp.

Den typen av välregisserade, skarpa scener hade jag gärna sett mer av.

Alfredson gör ett gediget jobb utan några krusiduller. Han använder, i kontrast till Arden Oplev, musiken just så sparsamt som behövligt.

Självfallet måste Frykholm i sitt manus förkorta och ta bort. Annars hade det omfattande materialet varit omöjligt att transponera till film. Jag saknar Lisbeth Salanders speciella intresse för de matematiska formlerna som i boken visar vilken naturvetenskaplig begåvning hon är.

Däremot ifrågasätter jag Alfredsons onödigt utdragna sexscen mellan Salander och Mariam Wu (Yasmi Garbi). Givetvis ägnar sig inte en regissör av Daniel Alfredsons rang åt spektakulära nakenscener men det hade räckt med antydningar.

Paolo Robertos uppdykande är redan i boken en rolig överraskning. Han fungerar också utmärkt som sig själv i filmen.

Visst, historien är sanslös, knappast trovärdig, även om Alfredson mirakulöst lyckas ge den skenet av svensk vardaglighet med inslag av action. Just den svårbalanserade kombination blir filmens verkliga kvalitet.


Se också:
"Män som hatar kvinnor", Sverige, 2009, regi: Niels Arden Oplev. Den första delen av Stieg Larsson Millenniumtrilogi.

"Nikita", Frankrike, 1990, regi: Luc Besson. Våldsam actionsaga med Anne Parillaud i titelrollen som går från kriminalitet till att bli hemlig agent och proffsmördare.

"Thelma & Louise", USA, 1991, regi: Ridley Scott. Feministisk road movie med Susan Sarandon och Geena Davis som lämnar männen bakom sig och så småningom tvingas fly undan polisen.

2 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Nyqvist får revansch"?

  • Självklart
  • måste man se denna film! Blev ju helt "trollbunden" av böckerna.
  • Suz
  • fredag 18 september 2009 kl 08:35

  • Klart jag skall se den
  • Första filmen var inte så dum och jag gillar denna form av actionfilm. Böckerna förvånande mig, så upphaussade som de var tyckte jag de borde varit bra men...
  • Mikael
  • fredag 18 september 2009 kl 09:49

  • Absolut
  • Ena sonen och jag bänkade kl 18 på Royal, sveriges största biograf. Böckerna lästa, första filmen omsedd på DVD. Vi är laddade!
  • Per Horneij
  • fredag 18 september 2009 kl 10:19

  • Filmen
  • Självklart!!
  • Bianca Binot
  • fredag 18 september 2009 kl 10:40

  • Absolut!!
  • Ska se denna film! Längtar...
  • Lisbet
  • fredag 18 september 2009 kl 15:24

  • Bien sur
  • Väntar otåligt på att filmen ska komma till Paris.
  • Bengt Håkansson
  • fredag 18 september 2009 kl 19:05

  • Ett måste
  • Efter att ha läst alla böckerna vill jag absolut se filmen . Tydligen inte samma regissör som i förra filmen "Män som hatar kvinnor". Men skådespelarna är det samma och det har man verkligen lyckats med. Kommer absolut att gå o se den.
  • Majsan
  • fredag 18 september 2009 kl 19:11

  • Ser fram emot det här
  • Läser nu böckerna för andra gången för att ha det aktuellt, nu när del två äntligen är här. AK
  • AK Eriksson
  • fredag 18 september 2009 kl 20:33

  • N-e-j...
  • Absolut inte. Stieg Larssn är väl ungefär så fjantigt det kan bli? Noomi Rapace's karraktär är ungefär så krystad den kan bli, hon passar inte direkt i nitar och läder looken (som förövrigt väl dog ut för en 10 år sedan). Och "Flickan som lekte med elden" måste vara en av de sämsta titlarna i filmhistorien (tätt följd av "Mannen på balkongen"). Skärpning.
  • Bojje
  • fredag 18 september 2009 kl 21:24

  • Se filmen!
  • Såg filmen på förhandsvisning igår och jag måste säga att den var superbra! Reckomenderas verkligen!!
  • Peter
  • fredag 18 september 2009 kl 21:59
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu