Webbjoker från Malmö

Text: Ulf Clarén
Publicerad 13 oktober 2009 20.30 Uppdaterad 14 oktober 2009 8.30

Kultur & Nöjen.
Jessica Friberg, Malmöbo och sångerska som är en av webbjokrarna i Melodifestivalens nya deltävling som startar på SVT:s webb i dag.

Hur blir man en webbjoker?

– Man har skickat in ett bidrag, med bra ljud- och bildkvalitet, som ska ligga ute på SVT:s webb och som folk kan sms-rösta på.

Vilken låt sjunger du?

– Den heter ”Break Free”, en glad upptempo­låt.

Någon tonartshöjning?

– Ja ja! Det måste finnas med i en schlagerlåt, det är obligatoriskt!

Har du något trick för att få många röster?

– Jag har gjort en ­affisch som jag ska skicka ut till en massa människor, och så finns ju Facebook. Men man måste ju ha en bra låt, det gäller att få människor att rösta i flera omgångar.

Vad är så lockande med Melodifestivalen?

– Det är ju en stor grej i Sverige och SVT satsar mycket på en stor show. Där skulle jag vilja vara med. Och det är ett bra sätt att få publicitet för jag vill ju gärna kunna hålla på med min musik. Det är det jag brinner för.


FAKTA/Webbjokern får delta i Melodifestivalen

Tävlingsmomentet ”webbjokern” är nytt för i år. De 175 tävlande bidragen finns på Melodifestivalens webbplats – svt.se/melodifestivalen – från och med
i dag till och med 12 november då det bidrag som fått flest sms-röster blir ett av de 32 bidragen i Melodifestivalen 2010.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Webbjoker från Malmö"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu