Sonia Livingstone blir den första forskaren utanför Sverige som får Wahlgrenska priset. Priset har delats ut sedan 1991 och är uppkallat efter familjen Wahlgren som mellan 1907 och 1987 fanns i Sydsvenskans ledning.
Avsikten med priset är att uppmärksamma framstående insatser inom medieforskningen, ett område som Sonia Livingstone ägnat sig åt med framgång sedan 1980-talet. Bland annat har BBC, EU-parlamentet och British Telecom gett anslag till hennes arbete och hon har varit gästprofessor i flera länder, bland annat i Stockholm 1997.
Hon är också författare eller redaktör för tolv böcker och mer än etthundra vetenskapliga artiklar om bland annat barn och internet och televisionens utveckling.
I motiveringen till priset står bland annat att ”Sonia Livingstone är en av medie- och kommunikationsforskningens absolut mest framstående internationella profiler – och inte minst en viktig förebild för många kvinnliga forskare”.
Wahlgrenska priset, som är på 50 000 kronor, kommer att delas ut vid en ceremoni i Sydsvenskanhuset i Malmö 27 november.
% är glada
% är likgiltiga