Bibliotekstjänst satsar på populärmusiken

Kultur & Nöjen.
Kostnadsfri musiklyssning ska finnas även på andra bibliotek i landet. Det anser Bibliotekstjänst som inlett ett samarbete med danska företaget Phonofile.

Låntagare på bibliotek som ansluter sig till systemet ska till en början kunna ladda ner mellan 100 000 och 150 000 låtar. Nedladdningstjänsten som fokuserar på populärmusik presenteras på Bok- och Biblioteksmässan nästa vecka.

– Responsen från större bibliotek har varit väldigt positiv, men vi vet inte i dagsläget hur många som tar in tjänsten, säger Jonas Hallström på BTJ.

För att ersätta upphovsmännen och skivbolagen för den utlånade musiken ska biblioteken betala årsabonnemang. Malmö stadsbibliotek kan tänka sig att komplettera med det danska systemet för att få tillgång till populärmusiken.

– Om det är en smidig tjänst som är användarvänlig och som inte kostar oss för mycket då är det väldigt troligt att vi gör det, säger Torbjörn Bondesson på Malmö stadsbibliotek.

Relaterade artiklar

Författare: Cecilia Gustafsson
Publicerad 22 september 2005 23.51
Uppdaterad 22 september 2005 23.51

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu