Tonårsvåndor på distans

Böcker.
Den som väljer bok efter omslag kommer att bli besviken. Det här är inte en rosa dröm med vackra människor. Snarare tvärtom.

Berättaren Ella har kompisar, men när alla är i sin egen bubbla står hon ändå där ensam med tonårsvåndorna. Det är ju så mycket: skola, fester, hopplösa föräldrar, drömmar om framtiden. Men mest av allt sex.

Först handlar det om att bli av med oskulden, men ganska snabbt blir sex ett sätt att lindra sårigheten. Och det är inte lätt att se vem som egentligen utnyttjar vem: 16-åriga vilsna tjejen, 24-årige reklamaren, lokala rockstjärnan eller kompisen.

Trots att man kommer Ella in på bara skinnet är texten ändå distanserad och fragmentarisk. Då hjälper det inte att bädda in läsningen i Moa Eriksson Sandbergs låtlista som finns till boken på Spotify.

Söta pojkar är bara på låtsas

Moa Eriksson Sandberg.

Rabén & Sjögren.

Författare: Ingrid Pärssinen
Publicerad 6 februari 2012 09.07
Uppdaterad 6 februari 2012 09.07

Mest läst på Böcker
Böcker
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu