De går vidare till finalen i Globen

Kultur & Nöjen.
Jessica Andersson och Pernilla Wahlgren gick vidare till final. "Men att gå till Melodifestivalens final via Andra chansen, kan det verkligen vara något?" skriver Andreas Ekström.

Inte för den som vill vinna, för det har aldrig hänt sedan konceptet infördes 2002. Men om man vill ha en hit och utmana i toppen? Kan gå. Sarah Dawn Finer år 2009 och Shirley Clamp år 2004 har tagit den vägen, liksom förra årets överraskning Caroline af Ugglas som kom tvåa med sin "Snälla snälla".

Med tanke på hur startfältet ser ut i Stockholm på lördag är det kanske inte helt realistiskt att tro på sådana framgångar för Pernilla Wahlgren och Jessica Andersson, som tog de två sista platserna då Andra chansen avgjordes i Örebro på lördagskvällen.

Första duellen mellan Pain of Salvation och Pernilla Wahlgren slutade med väntad seger för Pernilla Wahlgren. Reaktionärt ös slog cool progressiv stillhet, och med tanke på sammanhanget kan ingen ha blivit förvånad.

Sedan gjorde Pauline Kamusewu upp med Crucified Barbaras "Heaven or Hell", och hårdrocken vann stabilt, men Pauline har en säker efterfesthit säkrad i "Sucker For Love" och kommer igen.

Orsa Spelmän och Kalle Moraeus toppade formen med sin "Underbart" och fajtade ner Neos "Human Frontier" i nummer tre, medan Jessica Andersson en smula gåtfullt besegrade Alcazar i den fjärde duellen.

Det gav en semifinal mellan Pernilla och Crucified Barbara, och en mellan Kalle Moraeus och Jessica Andersson.

Pernilla Wahlgrens standardschlager "Jag vill om du vågar" räckte då för att tackla ut Crucified Barbara, medan Kalle Moraeus och Orsa Spelmän förlorade mot Jessica Andersson. Ska en artist som Kalle Moraeus kunna fajtas i det här sammanhanget måste han få ut den rutin som två hundra livespelningar om året ger honom. Det fick han i går. Inget svaj, ingen nervositet. Lite sorgligt är det kanske att han två gånger om i mellansnacket kände sig tvungen att skämta om sin ålder och sin kroppshydda – en man som deltar till hundra procent i egenskap av musiker skulle ju inte behöva göra det. Hur som helst förlorade han alltså sin duell mot Jessica Anderssons tunga "I Did It For Love".

Nu blir det ett stort balladschlag i Stockholm nästa helg. Andreas Johnson, Darin, Anna Bergendahl, Peter Jöback ... Kanske är det just det som öppnar för glatt upptempo, som Timoteij och Eric Saade?

Författare: Andreas Ekström
Publicerad 7 mars 2010 09.42
Uppdaterad 7 mars 2010 09.42

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu