44444

Originaltitel: Alper
Genre: Drama
Regi: Yorgos Lanthimos
Med: Aggeliki Papoulia, Aris Servetalis, Johnny Vekris, Ariane Labed
Ursprungsland: Grekland
Utkom år: 2011

Angeläget om yta och främlingskap

Redan efter ett par filmer har greken Yorgos Lanthimos (”Dogtooth”) etablerat en egen estetik långt från den konventionella psykologiska realismen. Kameran är ofta stilla, iakttagande, antingen helt nära gestalternas ansikten eller också ser vi dem på avstånd i helhetsbiler.

I öppningssekvensen kör den hårt tränade gymnasten, spelad av Ariane Labed från ”Attenberg”, ett flott, rytmiskt pass till tonerna från ”Carmina Burana”, men egentligen längtar hon efter pop. En önskan som endast kan tillfredsställas den dag då hon har drillats och bestraffats till en robot.

”Alper” gestaltar, liksom ”Dogtooth”, med en stilmässig exakthet hur starkt kontrollerade former och riter tagit över och styr männi­skors liv. ”Alper” kallar sig en grupp personer, som erbjuder sig att mot betalning ta på sig en död människas roll för att lindra de närmastes sorg.

När exempelvis en mamma och pappa förlorar sin unga dotter i en bilolycka, spelar sjuksköterskan Anna (Aggeliki Papoulia) dottern, bär vissa av hennes attiraljer och försöker lägga beslag på pojkvännen.

I Lanthimos kyliga, allegoriska, universum har det talade språket förlorat sin ursprungliga innebörd och sexualiteten blir ett spel utan innerlighet. Någon är blind bokstavligen. I andra scener betonas oförmågan att se genom att en bindel sätts framför ögon.

Greppet finns redan i ”Dogtooth”. Den som börjar tvivla och försöker bryta sig ur kollektivet bestraffas. Sällan har individen skildrats som en så auktoritärt formad gestalt. Särskilt de unga kvinnorna far illa, när männen sätter upp reglerna. Lanthimos perspektiv är feministens.

I slutet på ”Dogtooth” lyckas ena dottern lämna familjefängelset. Här överskrider Anna gång på gång de uppsatta gränserna ända in i sin egen familj.

Lanthimos svarta samhällssyn och alienationen mellan individerna går flera steg längre än exempelvis italienaren Michelangelo Antonionis, en annan av främlingskapets stora skildrare. Det som gör grekens filmer uthärdliga och underhållande för den som antar hans intellektuella utmaningar, är en sorts uttryckslös humor. Den sipprar fram i sprickorna mellan det starkt stiliserade och det vardagliga skeendet.

”Alper” är ett existentiellt drama om en mänsklighet där yta och former dominerar på bekostnad av autentiska känslor mellan individer. Det skulle kunna vara var som helst i världen, men det faktum att dramat utspelas i Europas mest krisdrabbade land gör filmen än mer angelägen och aktuell.

”Alper”, med Aggeliki Papoulia, är ett existentiellt drama om en mänsklighet där yta och former dominerar på bekostnad av autentiska känslor mellan individer. foto: fOLKETS BIO

Författare: Annika Gustafsson
Publicerad 10 februari 2012 11.32
Uppdaterad 10 februari 2012 11.32

Filmrecensioner
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu