rec_on rec_on rec_on rec_off rec_off

Försoning

Av Jan Aghed
Uppdaterad 3 april 2009 2.01 Publicerad 10 januari 2008 13.24
[+] [-] Textstorlek |

Orginaltitel: Atonement
Genre: Drama
Regi: Joe Wright
Skådespelare: James McAvoy, Keira Knightley, Romola Garai, Saoirse Ronan, Vanessa Redgrave
Land: England/Frankrike
Utkom år: 2008
Filmrecensioner.
”Försoning”, efter en roman av Ian McEwan, börjar en sommardag år 1935 på ett engelskt lantgods. En huvudroll i både boken och filmen har trettonåriga Briony Tallis, vars spirande författarambitioner, smak för dramatik, livliga fantasi och svartsjuka får henne att rikta en falsk våldtäktsanklagelse mot sin storasyster Cecilias pojkvän Robbie Turner, son till överklassfamiljen Tallis städhjälp.

Lögnen krossar de två ungdomarnas kärlekshistoria, fram till en dag fem år senare, då Robbie fått byta ut fängelset mot armén och tillfälligt kan återförenas med Cecilia, nu nybliven sjuksköterska precis som ångerköpta Briony, innan han hamnar mitt i brittiska truppers desperata evakuering från nordfranska Dunkerques stränder undan tyska Stukabombare.

Bildspråket är stiligt, estetiskt utstuderat, tekniskt briljant och ger samtidigt ofta intrycket att regissören och fotografen har ett behov att glänsa, framför allt med serien bravurmässiga kameraåkningar genom kaotiska truppmassor och ett förhärjat krigslandskap i Dunkerque-avsnittet. Kamerans långa beskrivande rörelser påminner om de vindlande fotoarabeskerna i ungraren Miklós Jancsós 1960-talsfilmer, tycks här prioritera en abstrakt uppvisning i dekorativ virtuositet framför ett försök till någon generell sanning om krigets fasor och drar uppmärksamheten mest till sig själva.

McEwans bok är en litterär ekokammare, där bland annat D.H. Lawrence och Virginia Woolf är framträdande röster, liksom den L.P. Hartley på vars roman ”The Go-Between” manusförfattaren Harold Pinter och regissören Joseph Losey byggde en Cannesvinnare 1971 om det brittiska klassamhällets destruktiva inverkan på en kärleksaffär mellan en godsägarfamiljs dotter och en simpel bonde från orten.

På liknande sätt är det med den här filmatiseringen, till innehåll och form fylld av visuella ekon och referenser, medan även den, utöver sina minnen av filmer, livnär sig på litterära associationer. Ta till exempel den samlagsscen som bidrar till att utlösa parets tragedi: är det inte skogvaktare Mellors hos Lawrence som i smyg lägrar lady Chatterley i familjens bibliotek?

Trogen sin förlaga ifrågasätter och diskuterar filmen sitt eget berättande. Centrala scener med en särskilt traumatiserande emotionell och erotisk laddning visas ur två olika perspektiv, det ena tillhörande blivande författaren Briony, det andra en mer objektiv iakttagare. I hennes moraliskt tvetydiga gestalt utforskas romanförfattarens frihet.

Detta intressanta grepp dras ner av det slut som valts för filmversionen, där Vanessa Redgraves åldrade Briony frammanar leende bilder av kärleksparets återfunna lycka i hägnet av Dovers vita klippor. Ett påklistrat happy end med en omisstaglig parfym av insmickrande kitschig romantik.

Snabbsökning på Sydsvenskan.se

Filmrecensioner
1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

100% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Försoning"?

  • Men det var ju inget Happy End!
  • Jan, du har kanske missuppfattat slutet? Redgrave säger ju tydligt att bada tva är döda utan att de nagonsin fatt träffas igen...
  • Maria
  • torsdag 10 januari 2008 kl 14:09

  • Se om, se rätt!
  • Verkar som att Aghed gått alldeles för tidigt från salongen, eller är det jag som sett en något annorlunda version än den han sett? Det är iaf den åldrande Brionys framträdande i slutet av filmen som är ett genialt bidrag till denna films sensmoral, då hon efter att ha frammanat det ovan beskrivna "påklistrade" romantiska slutet också framträder som ett "dokumentärt" inslag och förklarar att detta slut är en fiktionell bild av hennes önskan! Slutet är långt mer tragisk än det Aghed beskriver.
  • Nicklas Johansson
  • torsdag 10 januari 2008 kl 14:21

  • Håller verkligen inte med Jan.
  • Jag såg en mycket bra film som nog min (kvinnliga)sambo kanske tyckte var ännu bättre. Slutet var ju det som var annorlunda, nyskapande och i motsats till vad Jan säger inte speciellt gulligt och påklistrat. För övrigt anser jag att Sydsvenskan ofta har dåliga recensioner. Tips: www.IMDB.com
  • Kajott
  • torsdag 10 januari 2008 kl 14:43

  • oooh
  • Så pinsamt krystat att tvinga sig till att inte tycka om slutet när det är just slutet som gör filmen...snacka om komplex.
  • magnus
  • torsdag 10 januari 2008 kl 14:51

  • LOL!
  • Smart av alla att avslöja slutet för de som inte sett filmen, herregud.
  • LOL!
  • torsdag 10 januari 2008 kl 15:10

  • Ta bort spoiler
  • Lite onödigt att spoila sönder filmens slut för oss som inte sett den?
  • Markus
  • torsdag 10 januari 2008 kl 15:56

  • Kan sydsvenskan inte spoilermärka sådana här recensioner??
  • Men vad är det här för recension? sen när berättar man hela handlingen inklusive slutet? ja nu är det ju ingen idé att se den iallafall, tack så mycket.
  • Karin
  • torsdag 10 januari 2008 kl 19:52

  • Re: Se om, Se Rätt!
  • Oroa er inte för att Jan Agheds recension spoilerar filmen för er. Han verkar inte själv ha sett hela rullen. Se mitt tidigare inlägg!
  • Nicklas Johansson
  • torsdag 10 januari 2008 kl 19:56

  • Lysande
  • Det är väldigt modigt av Sydsvenskan och ge denna strålande film ett så mediokert betyg, resten av världens tidningar tycks inte hålla med. Första kvarten av filmen är lite svårstartad men sedan griper den tag ordentligt. Inte ofta man blir så berörd av en film både på ett sorgligt och glatt sätt. När vi tittar tillbaka på filmåret 2008 så är troligen Atonement (Försoning)en av dom största filmerna. Ett episk drama utan att bli ett pekoral, måste upplevas.
  • J
  • torsdag 10 januari 2008 kl 23:00

  • viktigt att se HELA filmen innan recension
  • Slutet är ju poången med boken/filmen, Brionys sätt att försöka "försonas" med vad hon gjort...
  • A
  • fredag 11 januari 2008 kl 01:04
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu