rec_on rec_on rec_on rec_on rec_off

De glömda själarnas ö

Orginaltitel: De fortabte sjæles ø
Genre: Äventyr
Regi: Nikolaj Arcel
Skådespelare: Sara Langebæk Gaarmann, Lucas Munk Billing, Lasse Borg
Land: Danmark
Utkom år: 2007

Text: Martin Andersson
Publicerad 11 februari 2008 15.30 Uppdaterad 14 februari 2008 10.22
Större eller mindre text 0 Skriv en kommentar

De glömda själarnas ö

Filmrecensioner.
Att danskarna kan, det vet vi. Att de dessutom är outstanding på ungdomsfilm är heller ingen nyhet. Men att de kan göra spektakulära, hollywoodska äventyrsfantasier är kanske en överraskning. När den danska motsvarigheten till Guldbaggen, Robert, delades ut gick inte mindre än fem priser till "De glömda själarnas ö".
Det börjar realistiskt, på gatunivå. Lulu, hennes bror och mamma har flyttat till en liten stillsam hamnstad - så trist, tycker Lulu. Hon har en fäbless för det övernaturliga och vill se tecken på att andar finns i verkliga livet. Föga anar hon vad som väntar.




När hennes lillebror blir besatt av ett spöke är det såklart ingen som tror henne - utom grannkillen och en medelålders uppfinnare.Tillsammans jagar de vålnaden och spåren leder så småningom till en öde ö.

Och här någonstans tar det övernaturliga vid, filmen lämnar den grå vardagen och tar oss med på ett storslaget äventyr. Visst blir man påmind om Harry Potter men mest vilar det ett 80-tal över filmen och man kan mycket väl tänka sig att regissören Nikolaj Arcel har vuxit upp med " Star Wars", "Indiana Jones", "Ghostbusters" och " The Goonies - Dödskallegänget".

Men någon karbonkopia är nu inte "De glömda själarnas ö", snarare en hyllning till genren. Nikolaj Arcel utvinner stor kraft ur ungdomarna och inlevelsen är det inget fel på. Med fantasi kommer man långt.
4 läsare har reagerat på denna artikel

25% är glada

0% är likgiltiga

50% är nyfikna

25% är arga


Hur reagerar du på "De glömda själarnas ö"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu