11111

Originaltitel: Göta Kanal 3 – Kanalkungens hemlighet
Genre: Komedi
Regi: Christjan Wegner
Med: Janne Carlsson, Eva Röse, Magnus Härenstam, Sara Sommerfelt, Svante Grundberg
Ursprungsland: Sverige
Utkom år: 2009

Nattståndna försök till lustigheter

Filmrecensioner.
Kan ingen ropa hallå och nämna ordet kvalitet? undrar Annika Gustafsson efter att sett tredje Göta Kanal-filmen.


I samarbete med Filmtrailer.se

Är uttrycken ”skit på dig” och en ”gravad hund” roliga? Manusförfattaren Hans Iveberg tycks tro det eftersom orden läggs i Janne Carlssons mun gång på gång. Och arme Carlsson ser ut som om han inte vet om han ska skratta eller gråta. Han kämpar filmen igenom, men förgäves. Med ett så dåligt manus kan det bara bli platt fall.

Jag förväntar mig ingen psykologisk trovärdighet av en film i buskisgenren men lite slagfärdig komik, lite glimten i ögat, distans och några pigga överraskningar behövs. Inte dass som ramlar ihop med en överviktig man på fjöset och en karikerat ambitiös ung kvinna med tandställning.

Är det för övrigt något roligt med tandställning?

Det mesta som ska föreställa humoristiskt i tredje omgången av ”Göta Kanal” är nattståndet och ofräscht.

Eva Röse har en omöjlig uppgift som den enda raka, schysta rollgestalten i en hopplös intrig kring ett skuldtyngt båtvarv, en kronofogde med personliga pokerskulder och en jakt med bil och båt efter kanalkonstruktören Baltzar von Platens gömda skatt.

De finns begåvade svenska komedier av Lukas Moodysson, Ulf Malmros och Killinggänget i Tomas Alfredsons regi. Deras resultat är kvalificerad underhållning och säger samtidigt något om tiden vi lever i.

Göta Kanal-filmerna spelar i en helt annan division. Ändå får filmen nio miljoner kronor i stöd av filminstitutet.

Kan ingen ropa hallå och nämna ordet kvalitet?

blog comments powered by Disqus

Författare: Annika Gustafsson
Publicerad 26 december 2009 10.36
Uppdaterad 26 december 2009 10.36

Filmrecensioner
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu