Genombrott för mobilsurfande

Kultur & Nöjen.
Från tre års ålder börjar svenska folket numera använda internet. Det finns fler datorer än människor i våra hushåll och halva befolkningen är med på Facebook. Men den stora förändringen är att mobilsurfandet har slagit igenom.

Internetanvändandet fortsätter att öka i Sverige. Fler och fler människor kopplar upp sig och vi är ute på nätet allt mer.

Det visar den årliga rapporten ”Svenskarna och internet” från Stiftelsen för internetinfrastruktur, .SE, som släpps i dag.

– Den stora förändringen är att internetanvändningen i mobiltelefonerna har tagit fart. Och den utvecklingen kommer att ha stor inverkan på vårt internetanvändande på lång sikt, säger Janne Elvelid, projektledare på stiftelsen .SE.

Av alla i åldrarna 16–35 år som har tillgång till mobilt internet är nästan hälften uppkopplade dagligen, jämfört med bara några få procent förra året.

– Vi kopplar upp oss fler gånger och vid fler tillfällen, till exempel när vi sitter på bussen. Det är samma utveckling som vi såg när vi gick från uppringd anslutning till bredband.

88 procent av alla svenskar över tolv år är i dag uppkopplade mot internet och 69 procent använder nätet dagligen.

Men internetanvändandet har också krupit ner i åldrarna, fler än hälften av alla treåringar använder i dag internet, enligt rapporten.

– Det blir allt mer nödvändigt att vara uppkopplad eftersom vi lägger över mer och mer på internet. Det kostar till exempel ganska mycket pengar att betala räkningar med pappersfakturor i dag. Och vi köper mer musik via internet, säger Janne Elvelid.

Det är fortfarande de enkla tjänsterna – att skicka e-post, läsa nyheter eller söka fakta – som dominerar. Men musiktjänster och sociala nätverk har ökat kraftigt och där är det framförallt två tjänster som dominerar: Spotify och Face­book.

Drygt hälften av svenska folket lyssnar på och laddar ner musik via internet och var tredje lyssnar på Spotify, vilket är dubbelt så många jämfört med dem som fildelar.

– Spotify har fått ett enormt genomslag. Det är spännande att se hur en specifik tjänst kan dominera ett helt område, säger Janne Elvelid.

– Ökningen beror på att det kommer bra, användarvänliga tjänster. Det har funnits flera andra musiktjänster tidigare men Spotify är väldigt enkel att använda.

Samma förhållande gäller de sociala nätverken – rapporten visar att drygt hälften av befolkningen finns med på Facebook.

Man kan också se en tydlig skillnad mellan pojkars och flickor beteende på internet.

Upp till elva års ålder är spelen vanligast men efter det förändras flickornas beteende. Pojkarna fortsätter att spela medan flickor ägnar sig åt fler saker, särskilt bloggar och sociala nätverk.

Men trots att vi tillbringar allt mer tid på internet tycks det inte gå ut över våra vardagliga sysslor. Istället handlar det om att vi kombinerar flera saker, säger Janne Elvelid och ger ett exempel:

– I dag tittar man ofta på tv via nätet och då kan man ju passa på att kolla e-posten samtidigt.

Rapporten visar att...

88 procent av befolkningen har tillgång till internet.

85 procent har bredband.

Nio av tio användare har en egen dator.

Två av tre använder mobilen för att gå ut på internet.

De 2,5 personer som bor i ett genomsnittligt hushåll har i dag 2,8 datorer till sitt förfogande.

85 procent av alla i åldersgruppen 16-25 år lyssnar på Spotify.

8 av 10 internetanvändare har besökt Youtube.

Sverige ligger – tillsammans med Sydkorea, Nederländerna, Norden, USA och England – i topp på internationella index över internetanvändning.

.SE (Stiftelsen för Internetinfrastruktur) ansvarar för internets svenska toppdomän, .se.

Hela rapporten kommer att finnas tillgänglig på nätet på adressen internetstatistik.se.

117 läsare har reagerat på denna artikel.

47% är glada"

7% är likgiltiga"

11% är nyfikna

33% är arga


Hur reagerar du på "Genombrott för mobilsurfande"?
blog comments powered by Disqus

Författare: Ulf Clarén
Publicerad 16 november 2011 08.42
Uppdaterad 16 november 2011 08.42

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu