Har du tråkigt i jul?

Kultur & Nöjen.
Misströsta inte - här är kulturredaktionens sms-satsning. Vår julklapp till dig.

Till räddare i julnöden har vi utsett Malmöförfattaren Pär Thörn – som under årets tio sista dagar levererar nyskriven absurdistisk poesi direkt i din mobiltelefon.

Prenumerera redan nu genom att sms:a ordet ”poesi” till 72580. Från och med måndag 22 december kommer en dikt per dag till och med nyårsafton. Alldeles gratis!

Thörn byter pennan mot mobilen

Sydsvenskans kulturredaktion bjuder på sms-poesi. Under årets tio sista dagar går det att prenumerera på tio färska mobildikter, skrivna av Pär Thörn.

– Han är en av Sveriges bästa poeter, säger Sydsvenskans kulturchef Rakel Chukri.

Malmöförfattaren Pär Thörn brukar vara förtjust i begränsningar. Ett stramt koncept befriar och kan skapa nya sätt att förhålla sig till ord, anser han.

I böckerna ”Din vän datamaskinen” och ”Mutationer av Anna-Greta Leijon” har resultatet av på förhand fastställda regler för skrivandet firat triumfer i kritikernas spalter.

Men när Sydsvenskans kulturchef Rakel Chukri frågade Pär Thörn om han inte kunde skriva poesi i sms-form blev det till en början väl mycket av det goda.

– De första dikterna jag skrev var fruktansvärt dåliga. Men just när jag var på väg att ge upp satte jag en som jag blev nöjd med, säger han.

Ett sms får inte vara längre än det här stycket som du läser nu. Helt okej för enkla meddelanden. Men så fort budskapet måste vara mer avancerat blir det svårt.

Det trånga utrymmet kan ge vilken poet som helst huvudbry, hur konceptuell han eller hon än är.

– Sedan finns det andra begränsningar, som att man inte kan använda sig av radbrytningar, kursivera ord eller på något sätt arbeta grafiskt, säger Pär Thörn.

Men till slut släppte det. Och nu går det att prenumerera på Pär Thörns mödosamma diktning. Ett litet pip, en vibration, och så plötsligt en kort, absurd liten dikt på lcd-skärmen. Tjänsten kommer att finnas tillgänglig under årets tio sista dagar.

Rakel Chukri ser det som en rolig utmaning att hitta en kulturjournalistisk form som fungerar för mobilen.

– För mig personligen är mobilen mycket viktigare än datorn. Telefonen har alltid legat i framkant för utvecklingen. En lång rad konstnärer har använt telefonen på olika sätt i sitt konstnärskap.

Pär Thörn hoppas att dikterna ska kunna fungera som ett avbrott i vardagen.

– Tar man fram en diktbok har man redan bestämt sig: ”Nu ska jag läsa en dikt”. Här får man ett sms helt oförberett, och där finns en klar skillnad i hur de kommer att läsas.

Vilken tid på dygnet respektive dikt skickas ut bestämmer han själv.

– Jag är fixerad vid talserier. Tiden då dikterna skickas är också ett slags text. Men det kanske bara har betydelse för mig på konceptnivå.

Men det ska alltså gå att bilda ett meddelande av tidpunkterna?

– Ja, om man sätter sig ner och skriver upp tiderna och omarbetar siffrorna till bokstäver.

På måndag kommer Pär Thörn att skicka ut sin första dikt.

Författare: Arvid Jurjaks
Publicerad 2 januari 2009 18.27
Uppdaterad 2 januari 2009 18.27

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu