Hårdrockshjältar hittar hem i Rio

Kultur & Nöjen.
De säljer ut alla arenor de besöker, utan att spelas i radio, framträda i tv-shower eller ens lansera ett nytt album, och deras eget flyg "Ed Force One" når exotiska scener världen över. Nu kommer dokumentären om Bruce Dickinsons Iron Maiden.

Rio de Janeiro. Den omtalade dokumentären ”Flight 666”, om Iron Maidens senaste världsturné, har haft smygpremiär i Rio de Janeiro.

– Självklart skulle filmen ha premiär här. Brasilien är vårt andra hem, skrattar Rod Smallwood, det brittiska metalbandets manager sedan trettio år tillbaka.

Han står utanför den klassiska biografen Odeon på sambatorget Cinelândia i Rio de Janeiros historiska centrum. Hundratals fans hoppar i hettan medan bandmedlemmarna anländer till tonerna av sin musik. Iron Maiden är ute på en andra omgång av världsturnén ”Somewhere Back in Time”.

När dokumentären för första gången ska visas för publik rusar sångaren Bruce Dickinson upp på scen och presenterar filmen:

– Så här ser det ut när man ger två killar full insyn i vad som händer på en turné.

Filmen är gjord av de två kanadensiska dokumentärfilmarna Sam Dunn och Scot McFadyen som 2005 gjorde succé med filmen ”Metal: A Headbanger’s Journey”. Förra året släpptes deras andra dokumentär ”Global Metal” som visar hur hårdrock blivit världens mest engagerande musikstil, oavsett religion, språk och kultur.

I deras tredje dokumentär har regissörerna gjort det enkelt för sig. De har följt med i Iron Maidens eget Boeing 757 kallad ”Ed Force One” på en turné över fem kontinenter.

– Vi ville göra något som andra regissörer redan gjort om Rolling Stones och Neil Young, förklarar Sam Dunn.

Den två timmar långa dokumentären ger insyn i det fenomen som Iron Maiden blivit. Utan att spelas i radio, framträda i tv-shower eller ens lansera ett nytt album säljer bandet ut varje arena de besöker. På den sydamerikanska kontinenten är Iron Maiden det mest populära rockbandet.

– Den dagen bandet väljer att lägga gitarrerna på hyllan kommer våra sista spelningar att ske i Sydamerika, säger bandets manager.

I filmen förklarar sångaren och piloten för Ed Force One, Bruce Dickinson, att anledningen till att de köpte sig ett eget flygplan var att de skulle kunna nå platser dit det annars är krångligt att frakta den tolv ton tunga scenutrustningen. I förra veckan spelade bandet i Ecuadors huvudstad Quito och flög sedan till djungelstaden Manaus för sin första spelning mitt i Amazonas.

En av höjdpunkterna i dokumentären är den katolske präst från den brasilianska megastaden São Paulo som brukar använda bandets texter i sina predikningar, som döpt sin son till Steve Harris (efter bandets basist) och som tatuerat in Iron Maidens maskot Eddie på magen. Från bröstvårtorna till naveln har han fäst kedjor.

– När jag rör på magen ser det ut som om han vill frigöra sig, skrattar prästen.

Trailern:

Fakta: ”Flight 666”

Världspremiär den 21 april i tretton länder. I Sverige går filmen upp på de 37 biografer som ingår i kedjan Folkets hus och parker. I Malmö ska den visas på biograf Spegeln. Övriga visningsställen i Skåne är Höllviken, Osby och Tomelilla.
Relaterade artiklar

Författare: Henrik Jönsson
Publicerad 23 mars 2009 09.07
Uppdaterad 23 mars 2009 09.07

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu