Ett av banden på skivan "Från Plommons till Drain" är Husmoderns bröst som bildades 1974 på Malmö musikhögskola.
- Det är kul att vara aktuell igen, men det känns väldigt avlägset, säger Marie Larsdotter som spelade piano, tvärflöjt och sjöng i bandet.
Medlemmarna i Husmoderns bröst träffades under utbildningen på Musikhögskolan i Malmö.
- Vi såg hur killarna runt omkring oss spelade och så tänkte vi att det där vill vi också göra. Namnet tog vi från ett skivmärke som hette Husbondens röst. Det var stenkakor med en bild på en hund som lyssnade i en trattgrammofon, säger Marie Larsdotter.
En av tjejerna hade spelat trummor tidigare, så hon fick sätta sig bakom pukorna direkt. De andra hoppade runt tills de hittade sina funktioner. Och det blev ju omväxlande för både dem och publiken. Till en början var de ett instrumentalband, men började så småningom skriva egen text till musiken.
I musiken fanns influenser från både klassisk rock och latinamerikansk musik.
- Plötsligt blev vi uppmärksammade och fick en massa spelningar. Det första framträdandet hade vi på skolan. Sen dröjde det inte länge förrän vi spelade på folkfester och politiska sammankomster. Det var ju i samma veva som proggen. Vi fick en enorm skjuts framåt för att vi var tjejer. Men det berodde ju också på att vi var målmedvetna och hade en gedigen bakgrund.
Husmoderns bröst spelade 1979 in skivan " ? där fruarna bor" och medverkade på två samlingsskivor, varav en spelades in live på den första internationella kvinnomusikfestivalen i Köpenhamn 1978.
De fortsatte att spela på festivaler, i radio och tv fram till 1980 då bandet splittrades för att två av medlemmarna flyttade.
Sedan dess har det hänt en hel del på den svenska tjejbandsfronten. Några nya band som är med på skivan "Från Plommons till Drain" är Sahara Hotnights, Drain och Pusjkins. Alla har de skördat framgångar både i Sverige och utomlands.
- Jag tror att skillnaden mellan dåtidens tjejband och dagens är att de senare tar för sig mer. Sahara Hotnights till exempel, de spelar på lika villkor som killarna. Det är mer naturligt med tjejer inom musiken idag. En annan skillnad är att många tjejband i dag är fokuserade på just sången. Vi var som kameleonter och lekte med alla möjliga musikstilar. Vi fick så mycket varierad kunskap från skolan och kunde fuskspela latinmusik, brasilianskt, reggae och så vidare, även om vi inte var några specialister. Vi hade inte bara en stil, som Sahara Hotnights har. De är på något vis mer äkta eftersom de går in för att spela just den typen av musik.
Medlemmarna i Husmoderns bröst har fortfarande regelbunden kontakt med varandra. Marie Larsdotter arbetar precis som Ulla Ekelund, Christina Mannegren, Katalin Wagner och Lisa Hultén som musiklärare, Maria Lindström är estradör och låtskrivare.