Djur som individer

Konst & Form.
Fotografen Nick Brandt är känd för sina djurbilder. Trots det beskrivs han inte som naturfotograf utan som porträttör. När hans verk nu ställs ut på Fotografiska i Stockholm (t o m 8.1) blir orsaken uppenbar – det handlar om närheten till djuren.

”Man tar inte ett porträtt av en människa på trettio meters håll och tror att bilden ska visa hennes själ”, förklarar Brandt själv. Tålamod är nyckeln. Och det har Brandt. När han fann ett strutsägg väntade han i flera timmar för att kunna fotografera ägget i rätt ljus.

Ändå är det inte naturromantiskt. Brandt har ett uppdrag: han kämpar mot den förödande tjuvjakten. I samma rum visas därför två bilder – den ena med en flock levande elefanter, den andra med lika många döda betar. Kontrasten blir tydlig. Pengar är fortfarande mer värda än liv.

Men genom Brandts kameralins ser man djurens ögon. Det gör dem till individer. Om alla sett världens djur på samma sätt hade vi nog varken haft tjuvjakt eller djurfabriker.

Författare: Ellen Albertsdóttir
Publicerad 19 december 2011 08.42
Uppdaterad 19 december 2011 08.42

Konst & Form
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu