Gubbhumor lyser upp

Konstrecensioner.
En knottrig och ojämn struktur, som om färg strukits på duken alltför många gånger, när Malmökonstnären Stig Johansson ställer ut.

När Malmökonstnären Stig Johansson för tredje gången ställer ut på Galleri Final i Malmö (t o m 17.2) är tavlorna målade med tjocka färgstarka penseldrag – till skillnad från hans svartvita gubbteckningar som publiceras tre gånger i veckan på Sydsvenskans kultursida.

Strukturen är ojämn och knottrig som om färg strukits på duken alltför många gånger. Blyertsskisserna har nonchalant lämnats kvar och på enstaka ställen har collageteknik ersatt den klumpiga penselns medvetna framfart.

I målningen ”Dagens rätt” står två tuppar med bjärt röda kammar och snicksnackar framför en restaurang som erbjuder Coq au vin till lunch. Myten om den trojanska hästen har ordvitsigt förvandlats till ”Den okända hästen i Tröja”.

Förutom naivistiska djurmotiv rymmer utställningen stilleben och målningar utan humoristisk underton. Men det är just när Johansson blinkar till fansen av den tänkvärda och småsura gubbhumorn som hans konst är som bäst. Eller när han illustrerar tidens framfart och nostalgin över barndomens Västergötland. Som i ”Den obetydliga förändringen i Alingsås”: ”Tages konditori är numer Kebab. Men i Hiertas park är allt som förut, där sticker snigeln ut sina horn i den tomma och kalla luften inte långt från Café Hemtrevnad.”

JULIA SVENSSON

journalist

Författare:
Publicerad 5 februari 2008 16.37
Uppdaterad 5 februari 2008 16.37

Konstrecensioner
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu