Blinkning till Monet

Publicerad 14 maj 2008 23.26 Uppdaterad 15 maj 2008 7.44

Middagssolen gnistrar i cd-skivorna som breder ut sig över golvet på Galleri S:t Gertrud. ”Memorising Monet” kallar Joanna Thede installationen som kastar regnbågsskimrande reflektioner över väggar och tak (t o m 31.5). Precis som impressionisterna vill hon fånga ljusets skiftningar, men kopplingen till Monet är mer konkret än så. Dvd- och cd-skivorna är grupperade på trägolvet i små öar efter vattenväxternas placering i en av hans vidsträckta näckrosmålningar.


Konsthistoriska referenser i all ära – de tenderar närmast per automatik att ge verk en viss legitimitet och tyngd – men min förtjusning bygger snarare på en förundran över ljusspelets raffinerade effekter och den skönhet som kan lockas fram ur de mest banala ting.


Att Thede använder sig av just cd-skivor har också en poäng. De är föremål som sällan uppmärksammas i kraft av sig själva. Minimalismen med dess bruk av enkla material är inte långt borta, medan andra verk humoristiskt kommenterar så skilda genrer som Dalís surrealism och holländskt 1600-talsmåleri.


Ibland blir de historiska blinkningarna väl smålustiga. Bäst fungerar det när hon låter sitt eget, samtida uttryck komma i första hand.


CAROLINA SÖDERHOLM

konstvetare och kritiker

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Blinkning till Monet"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu