Bolibompas veteran älskar sin publik

Kultur för unga.
Han har varit med från starten 1990 och är utan tvekan den programledare som hållit fortet längst på Bolibompa. Johan Anderblad började i en skrubb med en teckning. Idag är han en del av en egen kanal. Men det handlar fortfarande om att vara en schyst kompis.

Uppdelningen av SVT:s barnprogram var enkel i början av 1990-talet.

På måndag, onsdag och fredag presenterade Björne program och kortare filmer från sitt magasin.

På tisdagar och torsdagar var Johan Anderblad barnens guide mellan inslagen, vilket han tog fasta på med en kort, enkel ramsa. Och sällan har väl en ramsa om två veckodagar fått så stor betydelse för Sveriges barns tv-planering. Konceptet var enkelt. En tisdag, en torsdag och en cymbal.

– Egentligen var det ju så att Björnes magasin var huvudnumret. Men jag ville skoja till det och göra en grej som om det egentligen var jag som var huvudnumret. Så jag körde: ”När är det Björne? På måndag, onsdag, fredag. När är jag här? På tisdag, på torsdag, på tisdag, på torsdag.” Och så lilla cymbalen på det. Det är roligt, det kommer fortfarande fram folk på stan och pratar ”på tisdag, på torsdag”, säger Johan Anderblad.

Idag är Johan Anderblad överlägset den programledare som har varit längst på Bolibompa. 1990 var han en pionjär. En då 31-årig Johan Anderblad arbetade med kultur- och ungdomsprogrammet ”Cult” i P3 när SVT bestämde sig för att renovera sin plattform för barnprogram. Tidigare hade kortfilmer och serier avlöst varandra med hjälp av en grafisk skylt. Nu skulle pauserna tas över av en presentatör, det som senare skulle komma att kallas programledare. SVT behövde någon med vana av direktsändning – något Johan Anderblad hade från radion.

– Jag fick själv barn tidigt och det var här intresset för barnprogram dök upp, jag tyckte jag hittade ett sätt att prata med mina barn och deras kompisar.

– Så jag provfilmade där och höll upp nån liten teckning som min son hade ritat ... och så tyckte de att det var bra!

Genom åren har Johan Anderblad presenterat klassiker som Bamse, Pippi Pelikan och professor Balthazar för tittarna. Han har gått från att bli filmad av en fast kamera utan kameraman i en spartansk liten studio till en Bolibomparedaktion med ett trettiotal anställda och en speciell barnprogramskanal – SVTB.

– Fast ska man hårdra det skulle jag vilja säga att ganska lite har förändrats, om man bortser från det tekniska. Vår uppgift är fortfarande densamma.

– Vi ska vara ett sällskap för tittarna, för barnen. De ska veta att när klockan är sex och de sätter på tv:n ska det finnas ett schyst sällskap där. En kompis man kan lita på och som står för schysta värderingar.

Du har hållit på i över tjugo år, vad är det som fortsätter att driva dig?

– Jag tycker det är väldigt roligt, naturligtvis. Jag kan också känna att det är ovanligt meningsfullt, det jag gör, i jämförelse med många andra tv-program. Att ha just den här aktiva och intresserade publiken, samtidigt som jag får chansen att förmedla något som jag tycker är vettigt.

– Jag är frilansare och tar en termin i taget. När jag får erbjudandet har jag frågat mig själv ”är det kul och meningsfullt?”. Och ... då har jag svarat ja på båda och kört en termin till, säger Johan Anderblad.

Fakta: Johan Anderblad

Ålder: 52 i slutet av april.

Familj: Fru, två söner och en hund.

Bor: Bandhagen, Stockholm.

Yrke: Programledare i Bolibompa och tv-producent.

Bästa barnprogrammet genom tiderna: Pingu.

Bästa signaturmelodin genom tiderna: ”Just nu är jag jätteupprymd av en serie som heter ’För alla åldrar’, där är det bra musik överlag och ruggigt bra vinjettmusik.”

Tittarsiffror: Bolibompa

2009 såg 15,6 procent av landets 3- till 6-åringar på Bolibompa, en genomsnittlig dag. 2010 låg siffran på 13,8 procent.

Författare: Sydsvenskan
Publicerad 28 april 2011 08.47
Uppdaterad 28 april 2011 08.47

Kultur för unga
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu