Roy

Författare: Gro Dahle (text), Svein Nyhus (ill)
Översättare: Lotta Eklund
Förlag: Daidalos förlag

Text: Jenny Rydqvist
Publicerad 5 november 2009 10.10 Uppdaterad 5 november 2009 10.10
Större eller mindre text

Mörker med mening

Kultur för unga.
Svein Nyhus illustrationer tar bildspråket bortom Disneyfärgskalan i "Mörker med mening".

Skötsamhet på gränsen till självutplåning, misshandel i hemmet och nu död, det är inga lätta ämnen de tar sig an, norska paret Gro Dahle och Svein Nyhus. Men det mörka har en mening; från mörkret tar de sats för att hitta ljuset.

Döden, alltså. Och den som dött är hunden Roy. ”Han vaknar inte ens när jag puttar på honom med tån på skon.” Det blir så hemskt tomt och tyst när Roy är borta. ”Händerna har ingenting att klappa” och då hjälper ju inte ens tårta, ”inte ens god sås på potatis”.

Alla vill så gärna hjälpa till att förklara vad som hänt med Roy. Kanske är han i paradiset och jagar mopeder, eller kanske gräver han gångar till Nya Zeeland? Men ingen teori känns riktigt rätt, och när sorgen slår till på riktigt, då blir Roys husse så ledsen att han ”får lust att riva sönder saker och ting” eller ”tugga hål i tröjan”.

Räddningen finns i tankarna, där Roy finns för att man tänker på honom, där han får äta ett helt lass med korv.

Nej, ”Roy” handlar så klart inte bara om förlusten av ett husdjur, och går förstås att använda för att diskutera död eller sorg i allmänhet eller någon annan oro som ungar går runt och bär på.

Eller så kan man sitta länge och låta sig inspireras av Svein Nyhus illustrationer, lika levande som alltid. Han lägger inte så stort fokus på ögonen (varför ska alla figurer för barn ha så stora ögon?), och kanske är det därför hans objekt ges möjlighet att vara uttrycksfulla i hela kroppen: i en nackes böj, i hållningen, i vinkeln på en handled.

Eller sitt länge och läs om och om Gro Dahles text, så poetiskt finstämd utan att vara högtravande, så lätt att läsa att den bara glider av tungan.

Dahle–Nyhus tre böcker för barn (och vuxna, vill jag hävda) är bland de vackraste jag läst, och det är en fröjd att någon vill ta barn på sådant allvar. En stackars Disneytrött förälder som blivit mätt på alla grundfärger och fånigt blinkande ögon behöver bilder och texter som vågar vilja något, vågar kräva en tolkning. För visst kan barn tolka om de bara får chansen, och allt måste inte vara gult eller grönt eller blått. Eller rosenrött.

1 läsare har reagerat på denna artikel

100% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Mörker med mening"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu