Här blir tragik  till ljuv musik

Text: Suzanne Frieberg
Publicerad 11 mars 2010 9.52 Uppdaterad 11 mars 2010 11.37

Kultur för unga.
En operaorkester + en Bolibompaprofil + en Malmöpianist = musik­video om svåra känslor. Stämningen var uppsluppen när Doreen Månsson och Christopher Dominique mötte Malmö operaorkester.

I begynnelsen var det ”Bullen”, tv-programmet som i videons form gestaltade ungdomars känsliga frågor.

Sen kom ”Känsliga bitar” med Anders Lundin och Lars in de Betou som sjöng om starka känslor i Bolibompa.

Nu är det ”Dilemman med Doreen” som gäller, en serie om tio musikvideor som just nu går på Barnkanalen på söndagar. Men förberedelserna för säsong två är redan igång, bland annat gästspelar en känd Malmöorkester.
– Musik är ett sätt att bearbeta tuffa saker, säger producenten Doreen Månsson som skriver texterna som handlar utsatthet och sorg men också om det positiva med mångkultur, man får så många fler saker att fira till exempel.

Tonsätter gör Malmömusikern Christopher Dominique. Med sig har de haft kända namn som Magnus Svenningsson från The Cardigans, Sylvester Schlegel från The Ark och den flerfaldige världsmästaren i dragspel Lelo Nika.

Doreen Månsson och Christopher Dominique är i full gång med att skriva tio nya låtar. Ett av deras egna dilemman har varit hur de skulle kunna överträffa stjärnglansen i de förra.

Kanske en symfoniorkester? Kanske Malmö operaorkester?

Christopher Dominique stegade över piazzan från Operagrillen där han lunchmusicerar på fredagar och droppade frågan.

Så en solig februarieftermiddag samlades orkestern med Christopher Dominique vid pianot, för att spela in två av låtarna, ”Mamma” och ”Förlåt”. Det är minsann inte några lättsamheter som ska gestaltas. Den ena låten handlar om en flicka vars mamma är döende, den andra om hur svårt det kan vara att säga förlåt.
– Mycket av det som görs för barn är alldeles för glatt och glättigt, säger Doreen Månsson.

Doreen Månsson är engagerad i mångfaldsfrågor vilket också märks i hennes videor. Här förekommer rullstolsburna, homosexuella föräldrar, alkoholiserade dito.
– Jag vill slakta normsjukan, säger hon.

Christopher Dominique har sin arbetsplats på i Tambourine Studios i Malmö. Det är också där som ”Dilemman med Doreen” spelas in när man inte samarbetar med en symfoniorkester.
– Det är ju klassisk popmark, säger han.

Är man i Malmö är steget inte långt till hiphopartisten Promoe som även han kommer att gästa en kommande dilemmavideo. Övriga är än så länge hemliga.


Utdrag ur ”Förlåt”
en vän som du
allt jag kan önska mig

aldrig vill jag såra dig

vill vara den
som kan få dig att le
nu blev det inte så
allt gick fel

sa sånt jag inte menade
lovar gör det aldrig mer

Om Doreen Månsson

Uppvuxen: Zambia, Nigeria och Umeå.

Bor: Sollentuna.

Ålder: 36 år.

Gör: Programledare, producent.

Om sin uppväxt: Lättare att vara ett vitt barn i Afrika än att vara ett vitt barn som har bott i Afrika i Sverige.

Om Christopher Dominique

Uppvuxen: Växjö

Bor: Malmö

Ålder: 30 år

Gör: Musiker

Större eller mindre text



1 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

100% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Här blir tragik  till ljuv musik"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu