Vad är det de döljer?

Kulturkritik.
Presstödsnämnden har återigen beslutat att ­stödja Nationell Idag. Den högerextrema tidningen får drygt 1,7 miljoner kronor för 2011. Men ­väsentliga uppgifter i ärendet är hemligstämplade. Christoph Andersson undrar varför.

Den 15 november anländer en liten bunt ifyllda blanketter till statliga Presstödsnämnden. Avsändare är föreningen Nationell Idag, som ger ut Nationaldemokraternas partiorgan med samma namn.

”Hej! Här kommer vår ansökan för 2011 års presstöd”, heter det i ett följebrev. Det är undertecknat av Vávra Suk. Han är både partisekreterare och chefredaktör.

Tidningen utkommer en gång i veckan med en upplaga på runt 2 000 exemplar och satsar gärna på ”kriminaljournalistik”. Måltavlor är personer med invandrarbakgrund, misstänkta eller dömda för brott. De hängs ut i Nationell Idag med namn och bild.

I spalterna går det också att hitta krav på ett segregerat Sverige. Vita och färgade ska hållas åtskilda, i väntan på att de färgade ska lämna landet.

Utgivningen av dylika ståndpunkter stöds av Presstödsnämnden. Myndighetens leds av kanslichefen Åsa Finnström och ordföranden Ann-Christine Lindeblad, justitieråd i Högsta domstolen.

I april förra året fick tidningen 2,37 miljoner kronor i presstöd. Nu vill de högerextrema ha ännu mer. Men ansökan väcker frågor. Dels har Vávra Suk och en annan nationaldemokrat vidimerat sina egna namnteckningar. Dels försäkrar Suk och partiordföranden Marc Abramsson att tidningen inte samverkar redaktionellt och administrativt med andra publikationer.

Men fakta är att Nationell Idag samverkar med den egna medlemsbulletinen Idealisten. Likaså ska samverkan ha förekommit kring en ungdomstidning. Bakom den står såväl Nationaldemokraterna som Svenskarnas parti (läs: Nationalsocialistisk front) och andra högerextrema grupper. Upplagan påstås vara hela 27 000 exemplar. Frågan är om presstödspengar är inblandade.

Trots oklarheterna väljer justitierådet Lindeblad och hennes nämnd att i december 2010 bevilja Nationell Idag nya medel. Närmare bestämt 1 679 000 kronor i preliminärt stöd. Totalt har tidningen fått över fyra miljoner kronor. Den ende som protesterar är ledamoten och miljöpartisten Niclas Malmberg. På goda grunder efterlyser han en utredning om Nationell Idag.

På en punkt har dock partisekreterare Suk agerat helt korrekt. Han har bifogat en femsidig ekonomisk redovisning till ansökan:

”Då resultaträkningen för år 2009 inte är representativ för dagens verksamhet bifogar vi också räkenskapsschema t o m oktober 2010”, skriver Suk.

Emellertid har kanslichefen Finnström valt att hemligstämpla alla ekonomiska uppgifter, med hänvisning till 30 kap. 23 § i offentlighets- och sekretesslagen. Hennes motivering:

”Enligt Presstödsnämndens bedömning rör sådana uppgifter enskilds affärs- eller driftförhållanden och det kan antas att det finns anledning att anta att den enskilde (läs: Nationaldemokraterna) lider skada om uppgifterna röjs”.

Frågan är bara hur partiet och tidningen kan antas lida skada. Faktum är att flera andra presstödstidningar presenterar årsredovisningar och revisionsberättelser, utan att skada uppstår. Flera av bidragstagarna bedriver nämligen sin verksamhet i aktie­bolagsform. Deras fullständiga årsredovisningar går att få hos Bolagsverket.

Visserligen skulle årsredovisningarna kunna innehålla revisionsanmärkningar och tecken på förestående konkurser, men det är inget skäl för hemligstämpling. Hela poängen med öppna årsredovisningar är ju att misskötta verksamheter ska upptäckas, oavsett om det gäller bolag eller tidningsföreningar.

Frågan är sålunda vad Presstödsnämndens ledning egentligen mörkar – en högerextrem misshushållning med skattepengar eller brister i nämndens egen handläggning kring Nationell Idag.

Christoph Andersson
radiojournalist

Författare: Christoph Andersson
Publicerad 25 januari 2011 09.38
Uppdaterad 25 januari 2011 09.38

Kulturkritik
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu