Tyskland tog hem segern

Text: Andreas Ekström
Publicerad 30 maj 2010 0.32 Uppdaterad 30 maj 2010 15.41

Melodifestivalen.
Då är det avgjort till sist – Tyskland vann Eurovision Song Contest 2010 i Oslo i natt, i utklassningsstil.

Omröstningen blev alltså aldrig spännande, men tävlingen inleddes däremot med en alldeles egen liten skandal: Under Spaniens bidrag, startnummer två, tog sig en obehörig person upp på scen och gjorde en liten dans mellan de spanska cirkusartisterna. Han störde knappast, tvärt om – men festivalchefen Svante Stockselius tog ändå beslutet att låta Spanien framföra sitt bidrag en andra gång, allra sist i tävlingen.

Flera artister plågades av problem med sin medhörning, och Harel Skaat från Israel var alltså inte ensam i sin falsksång, men oslagbar etta därvidlag. Han var bland favoriterna, men hamnade långt ner. Danmarks svenskskrivna bidrag chockade med flera tolvor, och hängde länge med i toppen.

Men ingen kunde alltså rå på den tyska favoriten Lena Meyer-Landrut, som med sin popcornpoppiga "Satellite" stod som segrare till slut. Av de nerver hon talade om i intervjun med Sydsvenskan häromdagen syntes inte ett spår – hela numret satt hur säkert som helst, och rösterna kom jämnt fördelade från alla deltagande länder. Turkiet kom tvåa följt av Rumänien på tredje plats.

I övrigt var det grannröstning som vanligt: Portugal gav tolvan till Spanien, Danmark gav sin till Tyskland, Serbien och Bosnien bytte tolvor med varann och så vidare. Sverige slogs ut i semifinalen i torsdags, men fick ändå vara med och rösta. Den svenska tolvan gick till Tyskland.

Anna Bergendahl kom elva i sin semifinal, det blev känt i natt. Hon missade finalen med fem poäng.

FAKTA/Topp fem i festivalen

1. Tyskland
2. Turkiet
3. Rumänien
4. Danmark
5. Azerbajdzjan

Större eller mindre text



176 läsare har reagerat på denna artikel

57% är glada

26% är likgiltiga

3% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Tyskland tog hem segern"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu