Little Dragon på hemmaplan

Musik.
En stund in i Little Dragons spelning på Mejeriet på fredagskvällen berättar sångerskan Yukimi Nagano för oss hur glada de är över att få vara hemma i Sverige. I två hela veckor i sträck, dessutom.

De har spelat två låtar hittills, varav en är från senaste albumet ”Ritual Union”. Skivan hyllades i såväl svensk som engelsk och amerikansk musikpress när det släpptes i somras, och breddade det genomslag utomlands som hade tagit sin början med 2009 års ”Machine Dreams”.

Att säga att bandets senaste år har varit händelserika är därmed ingen överdrift. Under 2010 var de med på två spår på Gorillaz tredje album ”Plastic Beach” och bjöds därefter med som förband på större delen av världsturnén för skivan. I samma veva gjorde de låten ”If You Return” med Dave Sitek, och under förra året skapade de singeln ”Wildfire” ihop med brittiske dubstepproducenten SBTRKT.

När man nu äntligen ser dem på hemmaplan igen slår det en hur mycket de förtjänar alla de där hyllningskörerna. Och – vilket fantastiskt bra liveband de har utvecklats till under tiden.

Efter att ha följt upp första låten ”Looking Glass” med titelspåret från senaste albumet ger de sig in i den suggestiva ”Brush The Heat”. Låten plockas ner i tempo jämfört med originalet, och sveps in i ett spöklikt dubbigt arrangemang där ensligt ekande trummor skapar rytmen ihop med stumma slag på en kobjällra och ljudet från Naganos pingisracketformade tamburin.

Efter en mellanlandning i debutskivans ”After The Rain” gör de en new wave-glassig version av ”Shuffle The Beat”, för att därefter låta dova syntar och tunga basgångar få marken under oss att skälva i ”Please Turn”.

Låtarna vävs samman med hjälp av loopar och samplingar, vilket skapar snygga bryggor mellan de olika känslor och stämningar som presenteras i musiken. Att de följer upp den dröjande och mystiska ”Crystalfilm” med basigt technoklädda versioner av ”Summertearz” och ”Nightlight” känns inte hackigt överhuvudtaget.

Det bidrar dessutom till att svänget aldrig behöver gå förlorat. Med sättningen trummor, bas, två keyboards, synthesizers, elektroniska trumpads och sång är möjligheten för vilka ljud de kan framställa i princip oändlig. Men de låter sig inte bli överilade för det.

De experimenterar och improviserar fram till precis rätt gräns, utforskar låtarnas möjligheter och tar dem till nya nivåer, men låter alltid grundtanken finnas kvar som en röd tråd att samla upp kring. Det är utnyttjande av liveformatet som tyder på stort engagemang och professionalitet, och som sannolikt är precis lika givande för dem som det är för oss.

Konsert

Electronica

Little Dragon

Mejeriet, Lund. 10.2

Författare: Kajsa Lindström
Publicerad 11 februari 2012 17.45
Uppdaterad 11 februari 2012 17.45

Musik
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu