Näringsliv och kultur utanför komfortzonen

Kultur & Nöjen.
Kulturen ska söka pengar på annat håll än ur statens fickor. För två veckor sedan samlades ett oroligt kulturliv i Västra hamnen för att prata om hur det här skulle kunna gå till.

Utan någon från näringslivet på plats steg oron i lokalen för kluddiga styrelsefingrar i kultursylten.

I fredags morse, i ett konferensrum på pr-byrån Aspektas kontor i Malmö, hölls ett nytt seminarium under rubriken ”Kultur och näringsliv – skilda världar?”.

Ett tjugotal personer, från både företagshåll och kulturliv den här gången, hade samlats för att tillsammans med kulturministern Lena Adelsohn Liljeroth prata om något som låg utanför ”den egna komfortzonen”, som en representant från SEB uttryckte det.

Så vad vill näringslivet?

”Min styrelse består av killar som är jävligt duktiga på Excel. Det är svårt att få genomslag för något som inte är kopplat till att tjäna pengar”, sa en vd:n för ett industriföretag.

Och så beskyllde båda sidor varandra för dålig kommunikation och okunskap.

Om staten vill ta sin hand från kulturen lär det dröja innan näringslivet kan rycka in och fylla luckan.

Författare: Arvid Jurjaks
Publicerad 8 oktober 2011 16.06
Uppdaterad 8 oktober 2011 16.06

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu