Opa laddar med kafferep

Kultur & Nöjen.
I morgon sänds Melodifestivalens fjärde och sista deltävling från Malmö arena. Malmöbandet Opa tävlar för första gången. Sydsvenskan följde folkpopgruppen under några dagar inför tävlingen.

MALMÖ. Fyra av medlemmarna i Opa har samlats i studion på produktionsbolaget Roasting House vid Värnhemstorget i Malmö. De har inte bara Melodifestivalen att tänka på, utan håller även på att färdigställa sitt debutalbum.

Låtarna är inspelade och denna torsdagsförmiddag spelar producenten Anders ”Theo” Theander upp en låt som han har mixat. Bandet diskuterar bland annat mixningen, ljudeffekter och låtordningen på skivan.

– Vi kallar det för folkpop och har man hört bidraget på festivalen tror jag nog att det som finns på skivan är väldigt kompletterande, säger sångaren och låtskrivaren Michael ­Sideridis, som annars jobbar som pianolärare på Kulturskolan i Landskrona.

– Den kommer inte att låta som något annat. Det är svensk pop fast med tydliga grekiska influenser och andra influenser också för den delen, säger gitarristen Andreas Rudenå.

Opa bild ades 2008 vid en konsert som arrangerades i Malmö operas teaterrestaurang i samband med musikalen Zorba. Därefter spelade de traditionell grekisk musik på restauranger och fester. Mer och mer började Michael Sideridis smyga in egna, nyskrivna låtar i repertoaren och bandet bestämde sig för att byta inriktning.

De spelade in en demo med tre låtar i Roasting House studio. Produktionsbolaget föreslog att de skulle skicka in en av dem, ”Allting blir bra igen”, till Melodifestivalen.

– Det är ett fantastiskt forum att komma ut med sin musik i, säger Michael Sideridis.

Låten skrev Michael Sideridis för något år sedan. Han menar att man får tolka den som man vill, men berättar att den handlar om det tragiska som händer runtom i världen. Man kan applicera texten på flera saker, bland annat på situationen i Malmö den senaste tiden, menar han.

– Det handlar helt enkelt om att se sig om, bli dyster av allt som händer och så sjunger man och så blir allt bra igen, säger han.

Der as studio ligger i ett gammalt kafferosteri och de repeterar i en kaffebar efter stängningsdags. Den svarta drycken verkar ständigt droppa i bakgrunden i Opas musikaliska verksamhet – också inför Melodifestivalen.

De laddar genom att öva på det de ska framföra, peppa varandra – och dricka mycket kaffe.

– Man njuter också lite och tycker att det är kul, säger Andreas Rudenå.

– Det är klart man är nervös, samtidigt som det kommer att bli en upplevelse oavsett vad. En stor upplevelse, säger Michael Sideridis.

På måndagskvällen samlas hela bandet för att repetera i kaffebaren på Djäknegatan i centrala Malmö. Personer som går förbi på gatan utanför kan se bandet spela genom barens stora fönster.

På onsdagen är det dags för den första repetitionen ute på Malmö arena. Det kallas torrep och genomförs i en lokal utan tv-kameror. Bandet hälsar på tävlingsproducenten Christer Björkman, ljudteknikern och några till. Efter att de har gått igenom hur de ska stå och röra sig på den markerade ytan sätts musiken igång.

”Jag sjunger åh, allting blir bra igen!” sjunger Michael Sideridis.

Christer Björkm an och några av hans kollegor sitter bakom ett avlångt bord och sjunger med i refrängen. Bandet får instruktioner om att de ska sprida ut sig lite mer och de går igenom kameravinklar.

Efter tredje framförandet är de klara.

– Nu känns det lite grand som ”äntligen!” Jag känner mig inte nervös nu utan jag är bara glad att vi har kört igång, säger basisten Martin Eriksson.

Dagen därpå ska de för första gången repetera på den riktiga scenen med kameror. Sen blir det ytterligare repetitioner inför publik. På lördag gäller det.

– Det känns nervöst, men vi är riktigt taggade. Vi har väntat på det här väldigt länge sen vi fick reda på att vi skulle vara med, säger Michael Sideridis.

– Man längtar helt enkelt till dit, säger Andreas Rudenå.

Relaterade artiklar

Författare: Emma Thörnkvist
Publicerad 24 februari 2012 08.43
Uppdaterad 24 februari 2012 08.43

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu