Operastjärna på väg

Kultur & Nöjen.
Mezzosopranen Astrid Robillard har hittills gjort mindre operaroller. Nu gör hon titelrollen i Carmen på Malmö opera. Astrid Robillard är först ut i Sydsvenskans serie om konstnärer som 2012 slår igenom på allvar.

Hon siktade på rollen som Mercedes. I stället blev det Carmen.

– Min agent ringde och sade att det skulle blir provsjungning i Malmö, berättar Astrid Robillard.

– Jag åkte hit och trodde att jag var aktuell för en mindre roll, Mercedes hade också varit jätterolig att göra.

Astrid Robillard sjöng två sånger ur ”Carmen” på fem minuter och åkte hem igen. Några dagar senare fick hon ett samtal från Malmö opera, man ville ha henne i titelrollen.

Då, för drygt ett år sedan, kändes det hela ganska nervöst, men känslan lade sig snart.

– Fast inför att jag nu skulle åka till Malmö och börja repetera hade jag några katastrofdrömmar på nätterna. Men det hör väl till, säger Astrid Robillard med ett skratt.

– Jag brukar bli lite nervstissig när jag ska bryta upp och komma till en ny plats.

Rollen som Carmen är operavärldens mest kända. Hur tacklar man den?
– På ett sätt känns det väldigt roligt att göra något som har en så lättillgänglig sida, svarar Astrid Robillard. Musiken är lätt för lyssnaren att ta till sig, även om man inte hört den förut. Och även de som inte känner till opera har förstås hört de mest kända delarna av musiken.

I Malmö blir ”Carmen” extra tillgänglig tack vare att den görs på svenska, påpekar hon.

Det knepiga med att gestalta Carmen handlar för Astrid Robillard mycket om att Carmen är en så attraktiv person.

– Hur spelar man det, hur blir man en människa som alla vill ha? När jag läser texten får jag intrycket av att alla dras till henne, även om hon ju inte är så trevlig och bland annat skär en kollega i ansiktet. Carmen är tilldragande och får därför utrymme att bete sig ganska illa.

Några tunga krav på att leverera en helt ny och annorlunda Carmen känner Astrid Robillard inte av.

– Kanske inombords då. Men jag tänker mig att man tar fram klassiska operor för att man vill berätta historierna igen, eftersom de ständigt är aktuella.

– En av de bra sakerna med opera är att man skapar den tillsammans. Detta är inte mitt privat­ansvar, vi bygger gemensamt. Att kompromissa och lyssna på de andra fungerar bra i alla situationer. Och det finns en vilsamhet i att man är så många, det kollektiva ansvaret är något betryggande.

För egen del hoppas Astrid Robillard att kunna utvecklas och lära sig av perioden i Malmö och få vara med om att skapa en bra föreställning. Filmklippet på henne själv, som ligger ute på Malmö operas hemsida, har hon dock inte vågat titta på själv.

– Jag har fortfarande svårt för att höra min egen röst och se mig själv på film, säger hon med ett leende. Jag tror jag delar det med de flesta. Men det är ju också något väldigt intressant med det här jobbet; jag kan själv ha en känsla, samtidigt som de som ser och hör mig kan få en helt annan upplevelse. Publiken är ju med och skapar föreställningen, i och med att den upplever den.

Opera och musikteater fascinerade Astrid Robillard redan på låg- och mellanstadiet, samtidigt som hennes jämnåriga stod med hopprepshandtag i handen och sjöng poplåtar. Och redan då visste hon att detta var något hon skulle vilja ägna sig åt när hon blev stor. Astrid sjöng i kör och spelade fiol på Härnösands kommunala musikskola, många av kompisarna gick där och i familjen Robillard förutsattes man spela ett instrument.

Organisten Fredrik Sixten var den som puffade Astrid mot solosången. Han tog med henne på konserter och fick henne att som tonåring att åka på romanssångskurser. På gymnasiet blev det sånginriktning, sedan folkhögskola med klassisk sånginriktning och så småningom Operahögskolan i Stockholm, där Astrid Robillard tog examen 2010.

Då hade hon just fått det årliga Jenny Lind-stipendiet, som allra första mezzosopran. I priset ingår en turné i USA.

– Tre avgörande faktorer bakom att jag blev professionell operasångare? Jenny Lind-stipendiet och USA-turnén, provsjungningen i Malmö inför ”Carmen” och så Fredrik Sixten, han är anledningen till att jag håller på med sång i dag.

Astrid Robillards framtidsönskningar ser just nu ut så här: En bra ”Carmen” i Malmö och att sedan kunna fortsätta försörja sig som scenartist. Få göra ”allt” på en operascen och allra helst titelrollen i Gunnar de Frumeries ”Singoalla”. Gärna ett år i Tyskland, inte minst för att lära sig språket.

Särskilt mycket karriärplanering har hon inte ägnat sig åt. Ett undantag var beslutet, redan under operahögskoletiden, att skaffa en agent.

– Jag arbetade förstås inte så mycket för det. Min nuvarande agentur tog kontakt med mig när jag fick Jenny Lind-stipendiet.

– På skolan fick vi också gå kurs i hur man sköter sitt eget företag och jag kände: ”Gud, detta vill jag verkligen inte göra!”. Senare insåg jag att en revisor inte kostar så mycket och dessutom är avdragsgill.

Att inte vilja göra det tråkiga – mycket carmenskt.

Astrid Robillard

Är: mezzosopran, operasångerska.

Bor: i Stockholm.

Familj: pappa i Härnösand och fyra syskon.

Efternamnet uttalas: ”råbbijaar” med ljust ”a”.

Intresse utöver opera: byggnadsvård.

Aktuell: i sin första stora roll, som Carmen på Malmö opera. Premiär 11 februari. Robillard gör nio föreställningar, i de övriga spelas Carmen av Susann Végh eller Emma Lyrén.

Se & hör: Astrid Robillard sjunga ”Habaneran” ur ”Carmen”, http://www.malmoopera.se/forestallningar/carmen

De här tjänsterna får gemensamma villkor

Här är de största produkterna: Gmail, Google Sök, Google Docs, Google Calendar, Google Maps, mobiltelefonsystemet Android, bloggverktyget Blogger, Google TV, Facebookutmanaren Google Plus, Youtube och Googles annonseringssystem.

De fyra förstnämnda omfattas redan av gemensamma villkor.

Ändringarna kommer att gälla från 1 mars för dem som har ett konto hos Google.

Google Chrome, Google Books och Google Wallet kommer även fortsättningsvis att ha separata villkor.

Författare: Alexander Agrell
Publicerad 31 januari 2012 09.40
Uppdaterad 31 januari 2012 09.40

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu