Överraskande och underbart med magi

Kultur & Nöjen.
The Monkey Opera bjuder på många skratt och vändningar.

The Monkey Opera, av och med Malin Nilsson och Jörgen Thorsson
Skillinge Teater 7.7

Det finns ett ögonblick i första akten av The Monkey Opera, när trollkonstnären Malin Nilsson besviket tittar ner i sin höga hatt. Hon visar det hon ser för Jörgen Thorsson. De utbyter besvärade blickar och tittar sedan förläget på oss i publiken. De vet, och vi vet, att hon inte har något val. Det som är i hatten måste dras upp.

En hög hatt, en kortlek, en låda på hjul: trollkonstnärer omger sig med kända föremål och vi vet vad vi kan förvänta oss av dem. I detta trånga, dramaturgiska rum måste magikern överraska oss för att vinna vår kärlek. Är det en sak Malin Nilsson och Jörgen Thorsson behärskar till fullo så är det just överraskningarna. När de nu återvänder till Skillinge under namnet The Monkey Opera gör de en show som exploaterar trolleriets alla klichéer, samtidigt som de med hjälp av vild humor vänder upp och ner på traditionellt trolleri.

I hatten finns en ynklig kanin, hopknuten av ett rep som brister av sig själv bara Malin Nilsson håller upp en stor kniv i luften. Hennes teknik är lysande och scennärvaron fullständigt självklar. I duon spelar hon rollen av den stora stjärnan, medan musikern och skådespelaren Jörgen Thorsson är hennes misslyckade sidekick. Han försöker göra samma tricks som hon, vilket leder till att han till exempel måste försöka svälja en pingisboll som han inte lyckats trolla bort ur munnen. Första akten rullar på i sedvanlig Tim Burton-stil, med en kombination av knivtricks och ögonbindlar i metall försedda med lökhalvor.

Det är oerhört roligt med ett mycket speciellt publiktilltal (en man i publiken får hjälpa till med ett korttrick och finner sig i andra akten vara anklagad för mord). The Monkey Opera har redan gästspelat både i New York och Los Angeles, och Jörgen Thorsson imponerar stort i sina sångnummer med halsbrytande texter på engelska. Pimp the bitch i countrystuk, till exempel.

Kanintemat utvecklas i den inte helt barnvänliga barnsagan ”Conny Kanin och aktivisterna”, som Jörgen Thorsson läser och Malin Nilsson gör skuggfigurer till. I andra akten byter man från svart till vitt och utlovar en akt helt i Las Vegas-stil. Konceptet går ut på att allt på scenen nu är till salu. I andra akten spretar det mer och trollas mindre, men ändå avlöser guldkornen varandra. Två trollerilådors magiska krafter jämförs i tv-shop-stil, en självbiografisk dockteater slutar med brutalt mord utfört av en chokladkanin och ett långt parti ägnas åt att såga itu Jörgen Thorsson med hjälp av en trickutrustning från åttiotalet med tillhörande manual. Mördarkaninen avrättas på ett spektakulärt sätt och showen avslutas brutalt när det visar sig att The Monkey Operas manager har sålt andra aktens säljande koncept till komikerduon Anders & Måns. Det är hejdlöst. Och underbart.

15 läsare har reagerat på denna artikel.

53% är glada"

6% är likgiltiga"

20% är nyfikna

20% är arga


Hur reagerar du på "Överraskande och underbart med magi"?

Författare: Fredrik Pålsson
Publicerad 8 juli 2010 16.01
Uppdaterad 8 juli 2010 16.01

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu