Mellan Hägg och Nordin

Svante Nordin, professor i idé- och lärdomshistoria, behärskar konsten att slakta motståndare verbalt. För några år sedan sa han till en kritisk ung kvinna på ett öppet seminarium i Lund: ”Det finns ingenting jag kan förklara för dig på fem minuter som får dig att förstå mer.”

När Nordin igår intervjuades av Göran Hägg för Axess TV på Språk- och litteraturcentrum i Lund var stämningen betydligt mysigare. Humanioras kris diskuterades utifrån Nordins senaste bok ”Humaniora i Sverige”. Han konstaterade att humanister har bråkat i fyrtio år om det överhuvudtaget finns något som kan kallas för forskning eller humanism. Boven i dramat stavas postmodernism eftersom den utmålat all kunskap som relativ.

Svante Nordin efterlyste en situation där humaniora spelar en större roll i det offentliga samtalet och gav en känga åt forskningspolitiker som premierar publiceringar i ”undanskymda internationella tidskrifter.” Det är en viktig poäng som förtjänar en större debatt. Som en nationalekonom sa till mig en gång: ”Jag blir inte professor genom att satsa på den tredje uppgiften.”

Över samtalet vilade dock en märklig offermentalitet. Här sitter vi, två vita medelålders män, det farligaste som finns, log Göran Hägg. Nordin svarade kort: Ja.

Enligt Axess TV:s hemsida är nio av tio personer som intervjuats av Göran Hägg just män. Och vita. Och medelålders. En ironiskt övertydlig bild av varför de av Nordin så hatade teorierna om genus och postkolonialism behövs.

RAKEL CHUKRI

medarbetare på kulturredaktionen

Författare:
Publicerad 8 maj 2008 17.01
Uppdaterad 8 maj 2008 17.01

Rakel Chukri
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu