Raska kliv tillbaka till modets urtid

Queen Amelia ler i sin himmel. Men hon lever ju fortfarande, säger du. Kanske inte så länge till som tidning. Nylanserade Styleby är Amelia 2.0: ett magasin med den där quinnan som fansen älskar.

De fansen har magasinets Elin Kling flitigt gnott ihop till. Via bloggar, morgonsoffor, Let’s Dance, Elin hjärta H&M. Det var bara papperstidningen som fattades.

Och på Bonniers har man noterat att unga tjejer slutat läsa papper. I linje med förlagets Bert Karlsson-policy får nu girlsen vad de vill ha: en bloggidol. Så Elin serveras, i mängder som klår Amelia själv ifråga om narcissism. Sex gånger på omslaget och överallt i tidningen, alltid med samma fuktigt sexiga blick. Lysande affär för alla parter.

Styleby vill förvånansvärt mycket mer än att vara vanligt tjejblädder, även om formen signalerar bättre veckoblaska. En del är dessutom roligt tänkt. Som Agnes af Geijerstams släktträd med plattskor och chefredaktören Jonna Berghs story om Marie Fredrikssons Roxette-garderob. Att toppskribenter som Daniel Björk och Susanne Ljung hyrts in skvallrar om definitiv credhunger, men deras närvaro liknar mest ett alibi.

Det är inte utan att det krockar. Som om Philip Seymour Hoffman skulle castas som statist i en romkom med Mischa Barton i huvudrollen. Det är en stel film och svårt att bli av med reklamen. Klings H&M-kollektion, som Bergh kallat för ”inte helt klockren”, presenteras som reportage. Hej då, gräns mellan annons och redaktionellt. Och när mode­redaktören Columbine poserar dockigt i ”dokumentära” vardagsbilder blir det Stepford Wives. Chic som kvinnlig plikt: en femtiotalsfru skulle känna igen sig. Även i den humorbefriat platta attityden till modevärlden. Styleby bara avgudar fashion, hela vägen från Zara-byxorna till Balenciagas senaste flats. Tillbaka till urtiden. Tycker jag, som än en gång inser att jag inte tillhör den här anakronistiska generationen.

Salka Hallström Bornold
modejournalist och författare

Författare: Salka Hallström Bornold
Publicerad 22 mars 2011 11.52
Uppdaterad 22 mars 2011 11.52

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu