En formfulländad muskelspänning

Scenrecensioner.
Boel Gerell har sett El Flamenco med Mariana Ortega på Palladium i Malmö. Läs hennes recension här!

El Flamenco

Idé, koreografi, dans: Mariana Ortega Rayo. Regikonsult: Harald Leander. Bildspel: Ulf Södergren.

Mariana Ortega Flamenco, Palladium, Malmö 19.2

Brinnande eld mot en blodröd himmel, en brud i vitt och en kvinna i svart som stryker henne över slöjan och knycker hatiskt på nacken. Även till den som inte talar språket förmedlar flamencon sina berättelser; om passion och svek, flammande begär och svartsjukans största mörker.

Kontraster, ett orrspel i svart och rött och en koncentration mitt i utlevelsen som sätter sig som en skarp rynka i flamencodansösen Mariana Ortegas panna. Med helaftonsföreställningen ”El Flamenco” är hon tillbaka på scenen igen efter några år med annat, en nystart ambitiösare än någonsin.

Berättelsen löper på flera plan, projiceras i fonden som ett collage av scener och bilder på konstens ikoner och landmärken. Gulnade kartblad visar resan från romernas fattigaste läger till de etablerades salonger, med dramatiska livsöden kantande dess väg. Som poeten Federico García Lorca vars dikter sensibelt tolkas av Claes Ottelid och ekar vidare i Jesús Ortegas känslosamma sång.

Mot dansens och sångens kaskad av färger och känslor står formen, strängt skuren i scener vars uppsåt noga redovisas i programbladet som närmast antar formen av en lärobok i ämnet flamencodans. Det folkbildande anslaget och uppsjön av intressanta spår är på en gång imponerande och begränsande.

Motsägelsen är en del av dansen, som i Mariana Ortegas tolkning poängterar just svärtan och den hårt hållna passionen. Kraftfulla rörelser i strama klänningsliv, med kjolen som en flammande röd fana i dödsföraktande kommunikation med Georg Oddners framrusande tjur i fondens bildspel.

Tekniken är briljant och upplevelsen visuellt bländande. Och samtidigt något befriande när scenen överlåtes till dansarna Yasmin Bokhari och Ann-Katrin Cederholm i ett något mindre ekvilibristiskt mellanspel. Inte lika intensivt, men med en värme som välbehövligt syresätter den formfulländade muskelspänningen.

Författare: Boel Gerell
Publicerad 21 februari 2010 10.38
Uppdaterad 21 februari 2010 10.38

Scenrecensioner
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu