Svenskt i topp i Japan

Kultur & Nöjen.
Sydsvenskan ringde Hasse "Kvinnaböske" Andersson, vars låt "Sommaren på Bjäre" tolkats av ett japanskt popband och nu toppar Japanlistan under titeln "Tanabata Matsuri".

Kan Kvinnaböske-låtar bli stora i Japan?
– Jag fick precis höra om det här, det är inte så lätt att fatta. Jag trodde inte det var den sortens musik som slog i Japan. Det här är en sorts blandning av folkmusik och bluegrass.

Tänker man bort den japanska sången så låter det som vintage Hasse Andersson, dessutom med lokalfärg i texten. Men det kan knappast japanerna ha reflekterat över.
– Bjäre måste vara exotiskt för dem!

Har du hört den japanska gruppen, Tegomass?
– Inte alls. Det är låtskrivarna i Malmö som skött alla de kontakterna.

Låten är skriven av Johan Bejerholm, Anderz Wrethov och Elin Wrethov, som var med om att skriva Arashs ESC-låt. Hur gick det till?
– Den skrevs för Melodifestivalen. De undrade om jag kunde tänka mig att ställa upp om de skrev en låt i min stil. Visst, tyckte jag, om låten passar mig ... varför inte. Som jag förstått det så föll den precis på mållinjen.

Har du spelat låten när du turnerat under sommaren?
– Inte en enda gång. Ändå har jag spelat massor i sommar, nu senast på Helsingborgsfestivalen och Svedalarocken. Det är fantastiskt - idag står femtonåringar och sjunger med i mina låtar. De kan fler av dem än jag!

Lyssna på låten "Tanabata Matsuri" på youtube.com

Författare: Håkan Engström
Publicerad 4 november 2009 16.36
Uppdaterad 4 november 2009 16.36

Kultur & Nöjen
Bloggar
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu