Aktivist häktades för lång rad brott

Lund.
Efter en lång förhandling häktades idag den 26-årige man som i tisdags greps vid bråket vid nedlagda Romano Trajo på Norra Fäladen. Mannen är på sannolika skäl misstänkt för våld mot tjänsteman, misshandel, olaga hot och våldsamt upplopp.

LUND. Det var en liten skara som inväntade förhandlingarnas början, strax innan klockan 14.00 på fredagseftermiddagen. Men så, på slaget två, slöt ett 50-tal personer plötsligt upp - bland dem en flera av de ledande personerna vid såväl ockupationen av villan Smultronstället hösten 2008, samt ockupationsfestivalen i maj 2009.

26-åringen tillhörde den grupp aktivister som under eftermiddagen den 18 augusti delade ut flygblad utanför den nedlagda fritidsgården Romano Trajo på Magistratsvägen.

Exakt vad som hände, sedan tre poliser vid 17.20 kallats till platsen för att skingra aktivisterna är ännu inte klarlagt.

Enligt kammaråklagare Maja Källén gick 26-åringen under bråket till attack mot en polisman. Det finns sedan tidigare uppgifter om att en polis ska ha slagits i huvudet och en annan hållits fast.

När mannen sedan försökte undkomma ska han ha trängt sig in i en lägenhet och hotat en person som då försökte kontakta polisen.

26-åringen misstänks också för brott under oroligheterna i Lund den 30 november i fjol. Han ska då ha brutit upp gatsten, kastat gatsten samt sparkat en polisman i nacken.

– Jag menar att han genom detta har gjort sig skyldig till ett allvarligt angrepp på demokratin. Han har också visat bristande respekt för de människor som finns bakom polisuniformen, menade Maja Källén.

Åklagarens krav var att förhandlingen skulle hållas bakom stängda dörrar, något som rätten också medgav.

Därmed fick såväl de många sympatisörerna, bland dem 26-åringens båda föräldrar, vänta utanför.

– Jag vill vädja till er att ni håller er lugna och inte gör något idag, sade 26-åringens mamma. Om jag får en chans att tala med (sonens namn, red:s amn.) ska jag berätta för honom vilket stöd han har.

Cirka två timmar efter häktningsförhandlingens start släpptes en liten skara åhörare in igen.

– Han har visat flera gånger att han inte klarat av att behålla kontrollen. Och till helgen är det ytterligare en demonstration i Rosengård. Vem vet om han inte kommer att finnas där i första ledet, om det blir bråk är, sade åklagaren.

Under häktningsförhandlingen gav 26-åringen sin version av händelserna den 18 augusti. Däremot ville han inte redogöra för vad som inträffade den 30 november i fjol.

– Här står ord mot ord. Det som min klient sagt är inte osannolikt. Vi menar att det ej finns sannolikt skäl för häktning, sade 26-åringens advokat Henrik Bolander.

Till slut gick rätten på åklagarens linje häktade 26-åringen på sannolika skäl misstänkt för två fall av våld mot tjänsteman, misshandel och olaga hot (18 augusti) samt våldsamt upplopp och våld mot tjänsteman den 30 november.

Avslutningen innehöll sin egen dramatik. Ett 50-tal aktivister väntade där polisbilen med 26-åringen skulle lämna tingsrättsbyggnaden. När bilen syntes hurrade de och klappade i händer för att visa sitt stöd.

Åtal mot 26-åringen ska vara klart senast den 4 september. Han ska även genomgå en liten sinnesundersökning.

Fler artiklar om Romano Trajo
1 läsare har reagerat på denna artikel.

0% är glada"

100% är likgiltiga"

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Aktivist häktades för lång rad brott"?

Författare: Eskil Fagerström
Publicerad 21 oktober 2011 15.00
Uppdaterad 21 oktober 2011 15.00

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu