Akutboendet uppskjutet ännu en vecka

Lund.
Akutboendet för hemlösa har fortfarande inte öppnat. Planen var att det skulle öppna förrförra veckan men det har skjutits upp – ännu en gång. Nytt mål är slutet av denna vecka.

LUND. Ni har läst det förr.

Akutboendet är försenat.

Senast Sydsvenskan skrev om akutboendet var förra veckan. Vi berättade då om förseningen och den nya målsättningen: slutet på veckan, senast början på denna vecka.

Men så blev det inte. Ny målsättning: slutet på denna vecka, alternativt början på nästa.

Samtidigt är det riktigt kallt i Lund, temperaturer på 18–19 minusgrader har noterats vissa kvällar och nätter.

Varför tar det så lång tid att öppna boendet?

– Det är en massa praktiska saker som har gjort att det har försenats, säger enhetschef Inger Thomé på socialförvaltningen.

– Just nu handlar det om larm på fönster och personlarm till personalen. Man kan vara ganska utsatt som personal på boendet, så det måste fungera.

Enligt Inger Thomé har härbärget Piletorp inte behövt avvisa människor den senaste helgen.

– Stadsmissionen har utökat med tre platser på Piletorp på grund av att akut­boendet är försenat. Men de har inte behövt användas. Piletorp har alltså inte behövt avvisa människor, som tur är.

För några veckor sedan var det svårt för hemlösa att få plats på Piletorp. De hemlösa har blivit fler och antalet platser är begränsat.

Antalet hemlösa varierar ofta från den ena veckan till den andra. Varför vet man inte riktigt. Men det kan vara att de tillfälligt valt att visats på annan ort.

Det är socialförvaltningen som arbetar för att få igång ett akutboende som kan täcka upp när det är fullt på Piletorp. Personal från Stadsmissionen ska arbeta på boendet.

Det är Solens lokaler vid Vävaregatan som görs i ordning. Åtta platser ska det bli.

– Lokalerna var helt tomma när vi tog vid. Vi har fått fylla dem med möbler, spis, kylskåp och så vidare, säger Inger Thomé.

Författare: Katarina Ström Melvinger
Publicerad 23 december 2010 06.34
Uppdaterad 23 december 2010 06.34

Lund
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu