Nationerna ska bli bättre på integration

Text: Arvid Jurjaks
Publicerad 5 augusti 2010 6.30 Uppdaterad 5 augusti 2010 10.58

Lund.
Ett nytt initiativ ska göra Lunds nationer bättre på integration. – Det finns väldigt mycket ideellt engagemang i studentvärlden, men det kommer bara privilegierade grupper till del, säger Karin Gréen, en av initiativtagarna.

LUND. Biståndsorganisationen Tamam i Lund vill göra Lunds studentliv mer utåtriktat. Nu startar de projektet ”Nytt land – nya möjligheter” som bland annat ska få Lunds nationer att arbeta för en bättre integration mellan studenter och nyanlända invandrarungdomar.

Karin Gréen är projektledare.

– Nationslivet är segregerat redan genom att det bara är studenter som kan ta del av det. Sedan är det många internationella studenter som engagerar sig. Men utåt finns det mycket att göra. Det finns väldigt mycket ideellt engagemang i studentvärlden, men det kommer bara privilegierade grupper till del. Och studenterna måste man säga är en privilegierad grupp.

Under hösten är Hallands, Helsingkronas, Lunds och Wermlands nationer involverade i ”Internationen”. Det går ut på att arbetsgrupper som består av invandrarungdomar och nationsmedlemmar ordnar olika arrangemang. Det kommer att bli fyra kvällar, en på respektive nation, som ska vara öppna även för ickestudenter.

Till våren ska ytterligare fem nationer involveras.

Karin Gréen tycker att det saknas naturliga platser i Lund där människor med olika bakgrund kan mötas. Hon hoppas att Tamam ska kunna bidra till en förändring och tror att samarbetena som nu initieras kommer att fortsätta även efter projektet.

– Det hoppas vi verkligen. Alla verkar väldigt peppade, säger hon.

Gustav Henriksson är kurator på Lunds nation.

– För oss är det en självklar sak. Det är viktigt att vi får ut information om vad vi gör på nationerna så att vi får ett så varierat studentliv som möjligt.

Behöver nationerna arbeta mer ute i samhället?

– Vi finns till för studenterna. Vi knyter alla möjliga medlemmar till oss, men jobbar inte aktivt i samhället. Däremot tar vi på Lunds nation gärna vara på tillfällen som kommer upp. Vi har skänkt pengar till Haiti, och nu hjälper vi Tamam.

Tamam ska också ordna möten med språkstöd under projekttiden. Mötena har ett arbetslivsfokus och kommer även att innehålla studiebesök på företag.

”Nationslivet är segregerat redan genom att det bara är studenter som kan ta del av det.”

Karin Gréen.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu